Americká hypotéka

Americké hypotéky sú u nás známe ako bezúčelové hypotéky, ktoré poskytujú najmä banky, no je možné nájsť tento druh úveru aj v nebankových spoločnostiach. Čo je vlastne americká hypotéka? Je to bezúčelová hypotéka s vlastnosťami hypotekárnych úverov, ako sú dlhodobá splatnosť alebo možnosť získať vyššiu finančnú čiastku, pričom sa ručí podobne ako pri iných hypoúveroch nehnuteľnosťou. Znamená to ale zároveň, že nemusíte dokladovať, ako peniaze z úveru použijete.

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

Oproti iným hypotékam však má americká aj nevýhody, konkrétne najčastejšie kratšiu dobu maximálnej splatnosti, zväčša do 20 až 25 rokov a tiež o niečo nižší finančný strop na získanie úveru vzhľadom k hodnote založenej nehnuteľnosti. Kým bežné hypoúvery je možné získať do 90 až 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti, v prípade amerického hypoúveru sa dá obvykle požičať najviac do 80%, dokonca ak je americká hypotéka nebanková, zväčša len do 50-60%.

Americká hypotéka – porovnanie v bankách

Americká hypotéka je úver poskytovaný najmä v bankách a svojimi parametrami sa podobá na hypotéku. Názov je odvedený jednak od krajiny, kde je tento typ úveru veľmi populárny a odkiaľ k nám vlastne prišiel, čiže z USA, avšak hypotéka je termín, ktorý sa vžil u nás kvôli podobnosti s hypoúvermi. V podstate však technicky ide o bezúčelový spotrebný úver zaručený záložným právom k nehnuteľnosti, čo v praxi umožňuje klientovi využiť výhody tohto ručenia.

 • V praxi ukazuje možnosti takéhoto hypoúveru internetová online kalkulačka, ktorá sa nachádza na webstránke takmer každej banky, ktorá má túto pôžičku v ponuke
 • Parametrami niektoré banky ponúkajú americké bezúčelové hypoúvery zhodné s bežnými účelovými hypotékami
 • Prípadne viacero bánk to rieši formou kombinovania týchto úverov, kde je možné čerpať čiastočne peniaze aj bezúčelovo. Vďaka širokej ponuke si tak môže vybrať každý záujemca o úver

Slovenská sporiteľňa – SLSP

Naša najväčšia banka má v ponuke hypotéku na bývanie, ktorá môže byť za určitých okolností aj bezúčelovou. Tento úver totiž v prípade, že si požičiate len do 70% hodnoty nehnuteľnosti, je bez nutnosti dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Splatnosť hypotéky je až do 30 rokov, minimálna výška úveru je od 7.000 € a v prípade využívania viacerých služieb banky je možnosť získať lepší úrok. V prípade účelového financovania je možné aj postupné čerpanie, napríklad na stavbu domu.

mBank

mBank ponúka tiež na účely bezúčelového úveru možnosť získať americkú bezúčelovú hypotéku. Požičať sa dá až do výšky 75% z hodnoty založenej nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku, pričom minimálna výška úveru je 7.000 € a maximálna až do 160.000 €, čo ale závisí aj od bonity klienta a jeho príjmu. Vybavenie a poskytnutie hypotekárneho úveru je zadarmo, podobne ako aj vedenie úverového a bežného účtu, pričom ak sú žiadatelia dvaja a chcú úver len do 50% hodnoty nehnuteľnosti, môžu ho získať aj bez dokladovania príjmu.

ČSOB

Podobne až do 165.000 € umožňuje získať vo forme bezúčelového hypotekárneho bankového úveru aj ČSOB banka. Minimálna výška hypotéky je v tomto prípade už 4.500 € a splatnosť sa pohybuje od 4 do 30 rokov, čo je bežná splatnosť aj pre klasické účelové hypotéky v iných bankách. Vďaka dlhšej dobe splácania je možné si požičať za prijateľnú mesačnú splátku a pri využívaní ďalších služieb aj za veľmi dobrý úrok. Aj tu platí, že na získanie hypotéky je potrebné založiť nehnuteľnosť ako zábezpeku.

Všeobecná úverová banka – VÚB

Flexihypotéka na čokoľvek od VÚB je americký typ hypotekárneho úveru, ktorý poskytuje táto banka a to už od 6.600 € s dobou splácania na 1 až 20 rokov. Čo sa týka úroku, je len o niečo vyšší ako pri klasickej hypotéke a je možné ho zafixovať na 1, 3, 5 alebo aj na 10 rokov. V prípade potreby je možné zmeniť výšku mesačnej splátky alebo aj založenú nehnuteľnosť a taktiež je možné k hypoúveru dojednať výhodné poistenie hypotéky, ale napríklad aj nehnuteľnosti ako stavby a tiež domácnosti.

Tatra banka

Medzi banky poskytujúce bezúčelové hypotekárne úvery patrí aj Tatra banka, ktorá má v ponuke americkú hypotéku TB. Minimálna výška úveru je 10.000 €, maximálna závisí od hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Banka požičia na čokoľvek úver do výšky 80% z hodnoty založenej nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku, ale vplyv na to má samozrejme aj bonita žiadateľa a výška jeho príjmu. Doba splácania je do 20 rokov, pričom fixácia úroku je možná na rok aj dlhšie a banka poskytuje hypotéku každému s čistým príjmom od 350 €.

UniCredit bank

Bezúčelovú hypotéku poskytuje aj UniCredit bank a to ako Free hypoúver. Tento úverový produkt je zabezpečený tuzemskou nehnuteľnosťou určenou na trvalé bývanie a požičať sa dá maximálne do výšky 70% z hodnoty takto založenej nehnuteľnosti. Dobou splatnosti patrí tento úver medzi štandardné americké hypotéky, kedy sa dá splácať od 1 do 20 rokov, pričom minimálna čiastka na požičanie si je 3.300 €, čo patrí medzi najmenšie sumy vôbec pre tento typ hypotéky. Banka vyžaduje od klienta príjem aspoň 280 € v čistom na získanie úveru.

OTP banka

OTP Americká hypotéka je k dispozícii ako bezúčelový hypoúver na čokoľvek aj v OTP banke. Výhodnosť tejto hypotéky si môžete overiť napríklad aj cez online kalkulátor, pričom požičať sa dá už od 700 € a horná hranica úveru je maximálne do 80% hodnoty založenej nehnuteľnosti, ale závisí to aj od bonity a výšky príjmu klienta. Splatnosť hypotéky je od 1 do 20 rokov, pričom úrok sa dá fixovať na 1, 3, 5 alebo 10 rokov. Banka ponúka možnosť vybaviť si úver aj expresne rýchlo do 48 hodín.

Oberbank

Ako americká bezúčelová hypotéka sa dá získať v Oberbank tzv. spotrebný bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou. Minimálna výška, ktorá sa dá cez tento úver požičať, je 1.500 €, horná hranica je závislá tak od príjmu klienta, ako aj od zakladanej nehnuteľnosti, kedy banka požičiava do 80% z hodnoty podľa znaleckého posudku. Splácanie úveru je v mesačných splátkach, minimálne sa dá požičať od 36 mesiacov, najviac na 240 mesiacov. za poskytnutie úveru sa platí jednorazový spracovateľský poplatok.

Sberbank

Sberbank má v ponuke tiež bezúčelovú hypotéku, ktorá sa dá požičať prakticky na čokoľvek bez dokladovania príjmu a minimálna výška úveru je 3.500 €. Splatnosť úveru je od 4 do 25 rokov, úroková sadzba sa dá zafixovať na 1, 3 alebo na 5 rokov a táto americká hypotéka sa dá získať aj bez dokladovania príjmu. Čerpanie je priamo na účet klienta, banka ponúka aj vypracovanie znaleckého posudku na nehnuteľnosť a mimoriadne splátky úveru ročne až vo výške 20% zostatku úveru sú bez poplatku.

Nebanková bezúčelová hypotéka

Hoci každá internetová kalkulačka ukáže, že bankové americké hypotéky sa viac oplatia, v ponuke sú aj tie nebankové. Nebanková americká hypotéka znamená v praxi buď dlhodobý úver bezúčelového typu, alebo priamo produkt podobný hypotekárnemu úveru, avšak v tomto prípade treba rátať s tým, že nebankovky neponúkajú hypoúvery až v takom veľkom meradle ako banky, takže ponuka je obmedzená. Niektoré sa dajú vybaviť aj bez registra, avšak v tomto prípade má americká hypotéka vyšší úrok.

 • Pri nebankových hypotékach môžu byť kritéria na získanie úveru menej náročne ako pri bankových
 • Viaceré nebankovky majú menej prísne kritéria napríklad na výšku príjmu alebo úverovú históriu klienta
 • Na druhú stranu ale sú tu nevýhody obvykle v podobe vyššieho úročenia, ale tiež obmedzenia výšky úveru na najviac 50 až 60 % hodnoty založenej nehnuteľnosti
 • Treba si dať pozor na ponuky neznámych nebankoviek, kde sa síce tiež ručí nehnuteľnosťou, ale doba splácania nie je dlhodobá a splátka je natoľko vysoká, že človek úver niekoľkonásobne preplatí a častokrát mu hrozí aj exekúcia nehnuteľnosti, pretože takto drahý úver nemôže splácať

Slovenská požičovňa

Medzi známejšie nebankové spoločnosti orientované aj na väčšie úvery zaručené nehnuteľnosťou patrí tiež Slovenská požičovňa. Tá ponúka tak menšie bezhotovostné úvery na čokoľvek, ako aj hypotekárne úvery určené priamo na bývanie a kúpu nehnuteľnosti, ako aj na hocičo iné. Hypopôžička na čokoľvek je príkladom nebankovej americkej hypotéky, pretože ide o úver so splatnosťou od 5 do 30 rokov a požičať sa dá od 2.000 € až do 100.000 € podľa bonity klienta.

Peniaze môže klient použiť na čokoľvek, pričom podanie a spracovanie žiadosti je bez poplatku, podobne ako aj správa úveru, nebankovka tiež ponúka možnosť vložiť mimoriadne splátky bez poplatkov kedykoľvek a v ľubovoľnej výške bez akýchkoľvek obmedzení a najväčšou výhodou je, že nebankovka vybaví za klienta všetko potrebné. v praxi to funguje tak, že podľa miesta bydliska klient dostane hypošpecialistu, ktorí za neho vybaví všetko od znalca až po vybavenie administratívnych záležitosti na katastri.

Úver4you

Bezúčelový úver na čokoľvek s dlhodobou splatnosťou ponúka aj nebanková spoločnosť Úver4you. Tá sa zameriava na rýchle vybavenie úveru pre zamestnancov, dôchodcov aj podnikateľov, ktorí potrebujú aj vyššiu sumu peňazí a majú možnosť ručiť buď vlastnou nehnuteľnosťou alebo nehnuteľnosťou tretej osoby. Navyše nebankovka ponúka aj možnosť vyriešiť exekúcie alebo záložné práva za klienta, vopred sa neplatia žiadne poplatky a táto nebanková americká hypotéka je bez registra.

Tieto úvery sa poskytujú vo výške od 2.000 € a so splatnosťou na 96 mesiacov, pričom sa vyplácajú naraz bezhotovostne na účet klienta. K vybaveniu je potrebné overenie totožnosti a tiež list vlastníctva nehnuteľnosti, splácanie je následne formou klasických pravidelných splátok úveru. Vďaka individuálnemu a osobnému prístupu nebankovka ponúka aj možnosť vyriešiť neštandardné obchodné prípady alebo komplikovanejšie situácie, pričom o úver je možné požiadať telefonicky ale aj pomocou online formulára.

PoskytovateľSuma odSplatnosť od (rokov)Splatnosť do (rokov)
SLSP70001030
mBank70001020
ČSOB4500430
VÚB6600120
Tatra banka10000120
UniCredit Bank3300120
OTP banka700120
Oberbank1500320
Sberbank3500425
Slovenská požičovňa2000530
Úver4you200038

Údaje boli naposledy aktualizované 10.09.2015

Výhody:

 • V prípade bankových hypoték je výhodou kombinácia bezúčelovosti a možnosti požičať si za výhodný úrok aj väčšiu sumu peňazí
 • Dlhodobá splatnosť na 20 a viac rokov znamená nižšiu mesačnú splátku
 • Niektoré hypotéky sa dajú vybaviť aj bez dokladovania príjmov, prípadne aj bez registra

Nevýhody:

 • Pozor na ponuky niektorých nebankoviek, kde je úrok a preplatenie veľmi vysoké a veľa klientov nevie takéto úvery splácať
 • Na rozdiel od účelových úverov sa dá zvyčajne v banke požičať menej a na kratšiu dobu
 • V prípade bankových hypoték treba mať v poriadku registre, inak banky zväčša hypotéku neschvália

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

redakcia

Expert na pôžičky všetkého druhu. Vyznám sa vo financiách a rád vám poradím. Stačí sa spýtať v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *