Hypotéka bez registra

Hypotéky bez registra patria medzi úvery, ktoré je možné získať aj napriek záznamu v úverových alebo dlhových registroch. Požičať sa dá klasická účelová hypotéka alebo americká hypotéka bez registra, čiže bezúčelová. Ide o špecifický úverový produkt, ktorý ponúkajú len niektoré nebankovky, avšak na druhú stranu, nie každý záznam v registroch môže znamenať zamietnutie žiadosti v banky. Znamená to teda, že hypotéka sa dá z banky získať aj v niektorých špecifických prípadoch.

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

Na Slovensku funguje niekoľko bánk aj nebankoviek, ktoré môžu požičať v prípade hypotekárny úver aj bez toho, aby mal záznam v registroch vplyv na schválenie pôžičky, ale treba počítať obvykle v týchto prípadoch s tým, že úrok bude kvôli vyššiemu riziku vyšší, prípadne môže byť obmedzená suma či splatnosť hypotéky. Ak máte ale napríklad exekúciu a nesplácate už dlhšiu dobu svoje väčšie úvery, s najväčšou pravdepodobnosťou vám žiadna banka nepožičia a problém bude aj s nebankovými spoločnosťami.

Úverové registre a registre dlžníkov

Na Slovensku pôsobí viacero registrov. Banky sú združené v Spoločnom registri bankových informácii, v skratke SRBI, pričom v tomto registri sú tak fyzické osoby ako aj podnikatelia, ktorí majú úver alebo si o úver žiadajú. Nebankové spoločnosti sa zas združujú v Centrálnom registri dlžníkov Slovenskej republiky, čiže CERD. V tomto prípade dochádza tiež k výmene všetkých relevantných informácii ako v prípade SRBI, s tým rozdielom, že tento register slúži pre nebankové inštitúcie.

Podľa záznamov v registroch sa dá jednoducho zistiť, aké úvery klient splácal alebo spláca, ako ich splácal, či bol v omeškaní, ako dlho bol v omeškaní a tiež sa dá podľa záznamov zistiť aj prístup klienta k prípadným problémom a ich riešeniam. Informácie o klientoch sa uchovávajú v registroch počas trvania zmluvného vzťahu a tiež 5 rokov po ňom, následne sú vymazané. Nie každý záznam je teda pre banku alebo nebankovku diskvalifikačný, záleží aj od iných individuálnych okolností.

Nebanková hypotéka bez registra

Nebanková hypotéka bez skúmania registra je dostupnejšia ako bankové hypotéky, pričom môže ísť buď o to, že sa poskytuje úver aj bez nahliadnutia do registra alebo bez toho, aby register ovplyvnil poskytnutie alebo neposkytnutie hypotéky. Najlepšie je obrátiť sa na overené nebankové spoločnosti, ktoré sú známejšie, pretože ak si požičiate od neznámej nebankovky, môžete mať problémy so serióznosťou zmluvy alebo príliš vysokým preplatením úveru.

Bez overovania registrov ponúka úvery napríklad nebanková spoločnosť Úver4you. Ide o americké hypotéky, čo v praxi znamená, že požičať sa dá so založením nehnuteľnosti prakticky na čokoľvek. Výška hypotéky je od 2.000 € do 40.000 € a doba splatnosti je od 36 mesiacov do 96 mesiacov. Výhodou je možnosť získať úver aj v prípade, ak máte exekúciu alebo je na nehnuteľnosti, ktorú chcete založiť, záložné právo. Založiť sa dá nielen vlastná nehnuteľnosť, ale aj nehnuteľnosť vo vlastníctve tretej osoby.

Bankový hypoúver bez registra

V bankách je možné získať hypotéku v prípade menších problémov, napríklad ak ste boli len určitú chvíľu v omeškaní s úverom viac rokov dozadu, ale za posledné obdobie ste už nemali žiaden problém. Pokiaľ bol teda záznam nie natoľko závažnejšieho charakteru, maximálne sa zvýši riziková úroková prirážka, ale hypotéku by ste mali dostať bez väčších problémov. Hypoúvery u nás majú v ponuke takmer všetky banky, či už najväčšie ako Slovenská sporiteľňa, VÚB alebo ČSOB, prípadne aj menšie ako OTP banka alebo Prima banka.

V ponuke hypoték sú účelové aj bezúčelové hypoúvery. Bežne sa dá účelovo požičať až do 90 alebo 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti a do 30 až 40 rokov, pri bezúčelových hypotékach je to o niečo menej, obvykle do 70 až 80% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a na splatnosť do 20 až 25 rokov podľa konkrétnej ponuky banky. Klient je vždy posudzovaný komplexne a v prípade ak je záznam v registri len ojedinelý a klient má inak dobrú bonitu a dostatočné ručenie, banka mu vie hypotéku schváliť aj napriek záznamu z minulosti.

PoskytovateľBežná suma odBežná suma doBežná splatnosť od (rokov)Bežná splatnosť do (rokov)
Banková účelová hypotéka500090-100% hodnoty nehnuteľnosti430-40
Banková bezúčelová hypotéka500070-80% hodnoty nehnuteľnosti420
Banková hypotéka pre mladých500070% hodnoty nehnuteľnosti430
Nebanková účelová hypotéka6000100000530
Nebanková bezúčelová hypotéka200040000210

Údaje boli naposledy aktualizované 13.10.2015

Výhody:

  • V prípade, ak nemáte exekúcie alebo veľké dlhy a máte len menší prehrešok z minulosti, môžete si požičať aj bankové hypotéky, hoci s horšími podmienkami
  • V prípade nebankových hypoték je výhodou možnosť získať veľké finančné prostriedky aj v prípade, že má klient problémy a závažný záznam v registroch
  • Niekedy je možné si požičať aj bez dokladovania účelu alebo dokladovania výšky príjmu v určitých prípadoch, napríklad pri menšej sume úveru

Nevýhody:

  • Nevýhodou sú zvyčajne horšie úrokové, finančné alebo iné nefinančné podmienky pri tomto druhu úveru
  • Problémom je ponuka, pretože ak klientovi odmietnu požičať banky vďaka záznamu v registroch, má nebankové možnosti malé kvôli nízkemu počtu poskytovateľov
  • Či už v prípade bankových alebo nebankových úverov, ak máte záznam v registroch, premietne sa to nielen pri samotnej hypotéke, ale aj iných úverových produktoch

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

redakcia

Expert na pôžičky všetkého druhu. Vyznám sa vo financiách a rád vám poradím. Stačí sa spýtať v komentároch.

3 x komentované “Hypotéka bez registra

  1. dobry den potrebovala by som hypoteku ale mam zaznam v registri ale robim,aj manzel tak by sme nemali problem to splacat .pomozete nam?

  2. dobry den chcel by som ziskat nebankovu hypoteku bez registra rucil by som s kupenim nehnutelnostou dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *