Hypotéka

Hypotekárne úvery sú dominantným produktom bánk a slúžia na prefinancovanie kúpy, stavby alebo väčšej rekonštrukcie bytov, domov a iných nehnuteľností. Hypotéky ponúkajú aj niektoré nebankové spoločnosti ako nebankové hypoúvery, ktoré sa môžu niektorými parametrami blížiť tým bankovým, ale ak máte trvalý príjem a dobrú bonitu, určite je pre vás výhodnejšie sledovať bankové hypotéky.

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

Existuje viacero druhov hypotekárnych úverov. Najbežnejším je klasická účelová hypotéka na kúpu alebo stavbu nehnuteľnosti, pre mladých do 35 rokov je určená hypotéka pre mladých aj so zvýhodnením od štátu, ale pre porovnanie, požičať sa dá aj bezúčelový hypotekárny úver, kedy stačí založiť nehnuteľnosť a môžete si požičať na čokoľvek. Vo viacerých prípadoch je možné získať hento úver aj bez dokladovania príjmu, podobne ako bežnú hypotéku. Banky ponúkajú tiež refinančné hypotéky na splatenie iných hypoték a úverov.

Hypotekárne úvery – porovnanie

Hypotéky na Slovensku v roku 2015 ale dosiahli z hľadiska úrokov svoje dno a to platí či už pre hypotéky na bývanie alebo aj pre iné druhy úverov. Banky aj nebankové spoločnosti majú v ponuke viacero druhov hypoték, z ktorých každá má svoje plusy a mínusy, čiže výhody a nevýhody. To, ktorý hypotekárny úver sa najviac oplatí, môže napovedať aj online kalkulačka pre hypotéky, ktorú má skoro každá banka na svojom webe, ale najlepšia je aj tak osobná návšteva. A aké typy hypoték sa dajú získať?

Účelový hypoúver

 • Najbežnejšou je bežná hypotéka účelového typu, kedy sa dokladuje účel použitia finančných prostriedkov
 • Požičať sa dá obvykle od 4.000 € až do 90-100 % hodnoty založenej nehnuteľnosti a s dobou s splatnosti obvykle do 30 rokov
 • Tieto hypotéky je možné použiť na kúpu nehnuteľnosti alebo aj na stavbu s možnosťou postupného čerpania úveru. Viacero bánk ich ponúka aj na rekonštrukciu, ale vždy je nutné dokladovať účel, ako bol úver použitý

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých

 • Hypotekárne úvery pre mladých je v podstate účelová hypotéka, ktorá slúži tiež na kúpu alebo stavbu nehnuteľnosti
 • Poskytuje sa pre ľudí do 35 rokov do určitej výšky príjmu a zmyslom je počas prvých 5 rokov poskytnúť hypotéku s nižším úročením. Úver sa dá získať do výšky 50.000 € alebo do 70% z hodnoty založenej nehnuteľnosti
 • Splatnosť hypotéky je do 30 rokov, pričom počas prvých 5 rokov je úročená lepším úrokom a to až o 3 percentuálne body

Bezúčelový hypotekárny úver

 • Veľmi vyhľadávaným typom hypotéky je aj bezúčelová americká hypotéka, kedy stačí založiť nehnuteľnosť a peniaze z úveru môžete použiť na hocičo
 • V tomto prípade sa dá požičať obvykle o niečo menej ako pri účelovom hypotekárnom úvere, zvyčajne do 70-80% hodnoty nehnuteľnosti a do 20 až 25 rokov
 • Americké hypotéky ponúkajú tak banky ako aj nebankové spoločnosti a cieľom je umožniť voľné nakladanie s prostriedkami a za výhodný úrok. Čerpanie je možné len jednorázovo a zakladá sa najčastejšie nehnuteľnosť na bývanie

Refinancovanie hypotéky

 • Na prefinancovanie starej hypotéky alebo aj iných druhov bankových a nebankových úverov slúži špeciálna refinančná hypotéka
 • Niekedy je možné aj refinancovanie hypotéky v tej istej banke, ale najčastejšie sa ponúka tento druh hypotekárneho úveru na prenesenie hypotéky z inej banky
 • Požičať sa obvykle dá do 90 až 100% hodnoty nehnuteľnosti a niektoré banky nevyžadujú ani nový znalecký posudok. Čo sa týka doby splatnosti, viacero bánk ponúka hypotéky určené na refinancovanie s dlhšou splatnosťou, až na 40 rokov

Banková hypotéka – porovnanie

Nie je pravdou, že všetky banky majú veľmi podobné podmienky a parametre hypoték, pretože aj samotná ponuka sa môže líšiť. V prípade hypoúverov pre mladých je možné, že podmienky sa nebudú príliš líšiť, avšak iné hypotekárne úvery môžu mať parametre, podmienky poskytnutia ale aj finančné a nefinančné podmienky odlišné. Aj kvôli rozdielnemu úroku sa oplatí si banky porovnať, avšak online kalkulačka na výpočet hypotéky je vždy len orientačná a preto je najlepšie dať si spraviť ponuku na mieru.

Slovenská sporiteľňa – SLSP

Hypotekárne úvery SLSP poskytuje banka buď ako klasický hypoúver alebo ako hypotéku pre mladých. Klasická hypotéka sa dá požičať už od 7.000 €, horná hranica je do 200.000 €, ale to závisí samozrejme aj od bonity žiadateľa, výšky jeho príjmu a tiež od hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Doba splatnosti je od 10 do 30 rokov a je nastaviteľná flexibilne. Čo sa týka čerpania, je možné aj postupné čerpanie, napríklad pri stavbe rodinného domu, ale aj nárazové čerpanie, ak ide o kúpu nehnuteľnosti na bývanie, čiže bytu alebo domu.

Pokiaľ si požičiate len do výšky 70% hodnoty založenej nehnuteľnosti, nemusíte dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Do 70% sa dá získať aj hypotéka pre mladých, pričom aj v tomto prípade ide o úver od 7.000 €, horná hranica je do 50.000 €. Fixácia úroku môže byť na 3, 5 alebo až na 10 rokov a aj tento hypoúver sa dá použiť na kúpu aj na stavbu nehnuteľnosti. Ak chcete túto výhodnú hypotéku získať, musíte mať do 35 rokov a príjem do 1,3 násobku priemernej mzdy pre jednotlivca alebo do 2,6 násobku spolu pre 2 žiadateľov.

mBank

Výhodné hypotéky ponúka aj mBank a to či už účelovo alebo bezúčelovo. Výhodou je možnosť získať hypotéku bez poplatku za vybavenie alebo aj vedenie úverového účtu. Požičať hypoúver sa dá od 7.000 € a horná hranica závisí od bonity klienta ako aj hodnoty nehnuteľnosti. Pri bežnej hypotéke je možné získať aj 100% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, pri americkej, čiže bezúčelovej, do 75%. Hypotéky bez dokladovania príjmu sa dajú vybaviť vtedy, ak si požičiavate do 50% hodnoty nehnuteľnosti, najviac do 130.000 €.

Doba splatnosti je pri americkej bezúčelovej hypotéke do 20 rokov, pri ostatných hypotékach je to do 30 až 40 rokov na základe individuálneho posúdenia. Vyššie parametre ako aj splatnosť ponúka banka pri refinancovaní inej hypotéky, pričom fixácia úrokovej sadzby môže byť ľubovoľná od 1 do 5 rokov. mBank ponúka tak ako pri iných úveroch aj pri hypotekárnom úvere možnosť získať výhodnejší úrok ako konkurencia a tiež rýchlejšie a jednoduchšie vybavenie, avšak vždy podľa individuálneho prípadu žiadateľa.

Tatra Banka

Bezúčelovú hypotéku, refinančnú hypotéku aj klasický bežný hypotekárny úver ponúka aj Tatra Banka. Od 10.000 € sa dá získať klasický účelový hypoúver s možnosťou prefinancovať až do 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti. Doba splácania je do 30 rokov a fixácia úroku je možná na 1 až 7 rokov. Tento úver je možné použiť tak na kúpu ako aj na stavbu nehnuteľnosti a je dostupný každému nad 18 rokov s dobrou bonitou a pravidelným príjmom. Ak si chcete požičať bez dokladovania účelu, môžete skúsiť americkú hypotéku.

Aj v tomto prípade sa dá získať hypoúver od 10.000 €, horná hranica je do hodnoty 80% zakladanej nehnuteľnosti, pričom výhodou je, že stačí založiť len nehnuteľnosť a finančné prostriedky môžete použiť na čokoľvek. Splatnosť je do 20 rokov. Pre mladých do 35 rokov je k dispozícii účelový hypoúver s výhodnejším úrokom o 3 % počas prvých 5 rokov splácania a požičať sa dá od 10.000 € do 50.000 € alebo do 70% hodnoty založenej nehnuteľnosti. V tomto prípade je možná fixácia úroku na 1 rok, ale aj na celú dobu úveru.

VÚB

Hypotekárne centrum VÚB banky umožňuje získať viacero druhov hypoték. Základnou je klasická účelová flexihypotéka od 6.600 €, ktorá je splatná na 4 až 30 rokov a bežne sa dá požičať do 90 až 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti. Tento úver je možné získať na kúpu ale aj na stavbu nehnuteľnosti s postupným čerpaním. Druhým typom je účelový hypoúver pre mladých dostupný tiež od 6.600 € a s podobnou dobou splatnosti, ktorý sa dá čerpať do 50.000 € alebo do 70% hodnoty založenej nehnuteľnosti a tiež je dostupný aj na stavbu.

Bezúčelovo sa dá získať americká flexihypotéka, ktorá je dostupná tiež od 6.600 € ale s dobou splatnosti do 20 rokov a nie je možné získať úver do výšky 100% hodnoty nehnuteľnosti. Výhodou je ale to, že stačí založiť nehnuteľnosť, splniť podmienky pre získanie hypoúveru a peniaze môžete využiť ľubovoľne bezúčelovo na čo chcete. Ak potrebujete preniesť alebo prefinancovať pôvodnú nevýhodnú hypotéku, banka ponúka aj špeciálny refinančný hypotekárny úver so splatnosťou do 30 rokov a garanciou lepšieho úročenia.

ČSOB

ČSOB banka má v ponuke klasický účelový hypoúver, bezúčelovú hypotéku, refinančnú hypotéku na splatenie starých hypoték alebo úverov a tiež aj hypotekárny úver pre mladých so štátnym príspevkom. Bežná účelová hypotéka je dostupná až do 165.000 € a so splatnosťou na 30 rokov, pričom úver je možné použiť tak na kúpu ako aj na stavbu nehnuteľnosti. Kto si potrebujete požičať bezúčelovo, môže využiť americkú hypotéku. V individuálnych prípadoch je možné prefinancovať úver až do výšky 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Hypotéka pre mladých je dostupná pre žiadateľov vo veku do 35 rokov a s príjmom do 1,3 násobku priemernej mzdy v prípade jedného žiadateľa a do 2,6 násobku v prípade dvoch žiadateľov, kde sa ich príjem sčítava. Fixácia úroku môže byť na 3 až 10 rokov, je možný aj odklad splátok hypotéky a horná hranica poskytnutia úveru je do 50.000 € alebo do 70% hodnoty nehnuteľnosti. Na vyplatenie úverov z iných bánk, ale aj nebankoviek, leasingových spoločností a iných úverov slúži refinančná hypotéka s možnosťou vybavenia do 24 hodín.

Prima banka

Klasický účelový hypoúver ponúka aj Prima banka. Ide o hypotéku od 5.000 € s dobou splatnosti na 11 až 30 rokov a možnosťou fixácie úroku na 3 alebo 5 rokov. Výhodou pri tejto hypotéke na rozdiel od mnohých konkurenčných je, že dokladovanie účelu použitia finančných prostriedkov stačí vydokladovať až do 6 mesiacov od čerpania, pričom banke postačuje preukázať 60% výdavkov z výšky úveru a zvyšok je možné použiť aj bez nutnosti preukázania účelu. Do banky sa dá ale hypotéka preniesť aj z inej, konkurenčnej banky.

V tomto prípade má Prima banka pripravený refinančný hypotekárny úver vo výške tiež od 5.000 € a s dobou splatnosti predĺženou až do 40 rokov kvôli možnosti získať lepšiu mesačnú splátku. Na vybavenie stačí dokonca len pôvodný znalecký posudok. Pre mladých do 35 rokov je po splnení podmienok k dispozícii tiež zvýhodnená hypotéka pre mladých s podporu od banky a štátu vo forme zníženia úroku o 3 % počas prvých 5 rokov splácania úveru.

OTP banka

Hypotéky ponúka aj OTP banka. V ponuke sú 4 druhy úverov. Najbežnejším je klasický účelový hypoúver, ktorý sa dá požičať už od 700 € až do 90% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a je možné si takto požičať na 1 až 30 rokov. Čerpanie je možné aj bez bločkov a potvrdení až do 40% výšky úveru. Zvýhodnený hypoúver pre mladých do 35 rokov so štátnym príspevkom vo výške 3% z úroku počas prvých 5 rokov je možné získať od 3.500 € do 70% hodnoty nehnuteľnosti a s lehotou splácania hypotéky od 4 do 30 rokov.

Kto chce peniaze bezúčelovo, môže siahnuť po americkej hypotéke od OTP banky. Tá sa dá získať úplne bez dokladovania účelu použitia finančných prostriedkov, pričom je dostupná vo výške tiež od 700 €, ale horná hranica je len do 80% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Splatnosť je tiež na rozdiel od klasického účelového úveru obmedzená na 1 až 20 rokov. Ak si chcete splatiť svoje staré úvery a hypotéky, slúži na to refinančný hypotekárny úver, ktorý sa poskytuje bez poplatku za vybavenie a jeho parametre sú podobné ako pri účelovom hypoúvere.

Sberbank

Podobný výber ako v prípade OTP banky ponúka v rámci portfólia hypoték aj Sberbank. K dispozícii je tak pre všetkých záujemcov o kúpu alebo stavbu nehnuteľnosti bežná účelová hypotéka od 3.500 € do 90% hodnoty založenej nehnuteľnosti a to aj bez potvrdenia o príjme a bez poplatku za spracovanie úveru. Splatnosť je možná až do 30 rokov a fixácia úrokovej sadzby je možná na obdobie 1, 3 alebo 5 rokov. Pre mladých do 35 rokov, ktorí splnia podmienku príjmu, je možné si účelový hypotekárny úver požičať aj s podporou od štátu.

Bezúčelovo sa dá získať od Sberbank americká hypotéka, ktorá sa poskytuje s mierne obmedzenejšími parametrami ako klasická účelová. Minimálna výška pôžičky je síce tiež od 3.500 €, ale nie je možné si požičať až do takej výšky ako v prípade účelovej hypotéky a splatnosť je tiež obmedzená na maximálne 25 rokov, minimálne od 4 rokov. Aj tento úver je ale možné získať aj bez dokladovania výšky príjmu. Za podmienok podobných účelovej hypotéke na bývanie poskytuje banka aj refinančný hypoúver s výhodnejším úročením.

UniCredit Bank

Veľká ponuka úverov hypotekárneho typu, ktoré sa dajú použiť tak na bývanie ako aj na čokoľvek iné, je tiež v UniCredit Bank. Základom je investičný hypotekárny úver, ktorý slúži na kúpu, rekonštrukciu alebo údržbu domu alebo bytu či inej nehnuteľnosti a dá sa získať už od 3.300 €. Hypotéka sa poskytuje aj do 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti s lehotou splatnosti na 1 až 30 rokov. Pre mladých do 35 rokov je možné získať podobný účelový hypoúver na bývanie so zvýhodneným úročením a to už od 5.000 € do 50.000 €.

V tomto prípade ale vzhľadom na podmienky je možné si požičať najviac do 70% hodnoty založenej nehnuteľnosti. Doba splácania je od 4 do 30 rokov a úver je možné kombinovať aj s inými hypotékami alebo úvermi. Ak chcete mať voľnú dispozíciu s finančnými prostriedkami, banka má pre vás aj Free hypoúver, čiže bezúčelovú hypotéku. Tá je dostupná od 3.300 € a horná hranica je tiež do 70% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, pričom na získanie je potrebné mať čistý príjem aspoň vo výške 280 € mesačne.

Nebankový hypoúver

Nebankové hypotéky nie sú tak rozšírené ako bankové a to najmä z dôvodu, že úročenie býva obvykle vyššie a parametre hypoúverov nie sú tak široké ako v prípade bánk. Napríklad sa zvyčajne neposkytujú hypotéky až na 90 alebo 100 % hodnoty nehnuteľnosti, prípadne si požičať nad 100.000 € je problém. Navyše nebankové hypotéky neponúka ani toľko nebankoviek a preto ak si chcete požičať tento druh hypoúveru, obráťte sa radšej na tie známe a overené.

Slovenská požičovňa

Slovenská požičovňa ponúka účelovú aj bezúčelovú nebankovú hypotéku. Účelová sa dá získať na kúpu nehnuteľnosti a to vo výške od 6.600 € až do 100.000 €, bezúčelová v podstate na čokoľvek od 2.000 € do 100.000 €. V oboch prípadoch je možná splatnosť od 5 do 30 rokov a prednosťou tejto hypotéky je jednoduché vybavenie, pretože nebanková spoločnosť vybaví všetky úrady a administratívu za klienta. V prípade použitia hypotéky na vyplatenie iného úveru sú možné aj výhodnejšie finančné a úrokové podmienky.

Úver4you

Nebankové hypotéky ponúka napríklad aj nebanková spoločnosť Úver4you a ide konkrétne o americké hypotéky. Technicky je to však spotrebný úver so založením nehnuteľnosti a požičať sa dá od 2.000 € do 40.000 €. Doba splácania je flexibilná od 36 do 96 mesiacov, pričom použitie finančných prostriedkov je bezúčelové, takže stačí založiť vlastnú nehnuteľnosť alebo nehnuteľnosť vo vlastníctve tretej osoby a peniaze je možné čerpať hneď na účet.

Nebankovka požičiava aj bez náhľadu do registrov a aj klientom, čo majú exekúciu alebo záložné práva na nehnuteľnosti. Za úver sa neplatia žiadne poplatky vopred a vďaka individuálnemu a osobnému prístupu je možné vyriešiť aj neštandardné prípady a situácie. Splácanie je pravidelnými mesačnými splátkami a ako zdokladovanie príjmu žiadateľa je možné použiť výplatné pásky alebo aj výpis z účtu. Úver je dostupný tak pre zamestnancov, ako aj pre dôchodcov a podnikateľov.

BankaSuma odSuma doSplatnosť od (rokov)Splatnosť do (rokov)
Sberbank3500250000430
OTP banka700169999130
UniCredit Bank3300-130
Tatra banka10000-430
ČSOB4500500000430
Prima banka50003000001130
Slovenská sporiteľňa70002000001030
VÚB6600500000430
mBank7000500000130

Údaje boli naposledy aktualizované 14.10.2015

Výhody:

 • Hypotéka sa v prípade účelového úveru dá vybaviť aj do 100 % hodnoty nehnuteľnosti, hoci bežne sa poskytuje do 70 až 90% podľa typu úveru a ponuky
 • Výhodou je, že v niektorých prípadoch sa dá hypotéka vybaviť aj bez dokladovania príjmu a porovnanie ukazuje ukazuje, že viaceré hypotéky majú takéto podmienky
 • Kto si chce požičať lacné peniaze cez hypotéky, môže skúsiť hypotéky pre mladých, ktoré sú dostupné pre ľudí do 35 rokov po splnení ďalších podmienok

Nevýhody:

 • Hypotéka sa nedá vybaviť bez založenia nehnuteľnosti, pričom na založenie sú najlepšie byt alebo dom, pozemok je vhodný len v prípade dostatočnej bonity a ceny
 • Banky sú obvykle prísnejšie pri posudzovaní žiadateľov ako pri bežných úveroch, čo nemusí platiť pri nebankovkách, avšak tie si pýtajú vyššie úroky ako banky
 • Ak ste živnostník, hypotéka je pre vás dostupná len v prípade, že podnikáte dlhšiu dobu a máte dostatočný príjem aj po odrátaní výdavkov, daní a odvodov

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

redakcia

Expert na pôžičky všetkého druhu. Vyznám sa vo financiách a rád vám poradím. Stačí sa spýtať v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *