Nákup na splátky

Nákup a predaj na splátky ponúka možnosť kúpiť si tovar bez nutnosti zaplatiť celú nákupnú cenu naraz v hotovosti, ale požičať si na to a splácanie si rozložiť na dlhšie obdobie. Tento postup sa využíva tak pri osobnom predaji ako aj cez internet a druh tovaru, ktorý sa dá kúpiť týmto spôsobom, je veľmi rôzny. Bežne sa na splátky uskutočňuje predaj mobilov, PC, notebookov, televízorov, ale aj bielej techniky, nábytku a iného vybavenia či zariadenia pre domácnosť, dom alebo záhradu.

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

Predaj mobilných telefónov na splátky je dnes rovnako rozšírený ako napríklad predaj pneumatík alebo bicyklov a nakúpiť sa dá už nielen osobne pri návšteve predajne alebo obchodného domu, ale nákup na splátky je možný aj online a v mnohých prípadoch bez potvrdenia o príjme, len s občianskym preukazom. Ak vystihnete zaujímavú akciu, je možný aj bez navýšenia, čo ho robí ešte viac atraktívnym. Stačí zložiť akontáciu a následne už len splácať mesačné splátky podľa splátkového kalendára.

Aký tovar na splátky sa dá vybrať?

Splátkové spoločnosti ponúkajú možnosť prefinancovať nákup na splátky naozaj rozmanitý tovar. Kým v minulosti dominovala najmä elektronika, dnes je možné nakúpiť už naozaj takmer všetko. Či už ide o doplnky do auta, ako napríklad ALU hliníkové disky, pneumatiky, elektróny alebo iné príslušenstvo do auta, alebo aj vybavenie bytu, ako napríklad nákup nábytku na splátky, zariadenia do bytu, bielej techniky, čiernej techniky a podobne. Samozrejme, aj príslušenstvo a vybavenie záhrady je možné kúpiť na splátky.

Dnes sa bežne predávajú kosačky na splátky, kultivátory, rotavátory, frézy na sneh a podobne. Pravdou je, že najviac sa stále nakupuje elektronika, čiže notebooky, mobilné telefóny vrátane najnovších iPhone alebo iných drahších značiek a podobne. No tiež športové potreby, rybárske potreby, hudobné nástroje alebo iný netradičný sortiment je možné prefinancovať na splátky. Dávno tiež už neplatí, že to trvá dlho a je to možné len priamo v kamennej predajni, pretože čoraz viac online obchodov má v ponuke tovar aj na splátky.

Populárny je tiež predaj na splátky bez navýšenia. To platí v prípade rôznych akciových ponúk. Nákup na splátky cez internet zároveň je veľmi pohodlný, pretože všetko vybavíte priamo spoza počítača z pohodlia domova. V každom prípade si ale treba vopred prepočítať výšku splátky, na čo slúži kalkulačka na výpočet splátok, ktorá je k dispozícii v každej online predajni, ktorá ponúka aj túto možnosť platby za tovar. Porovnanie jednotlivých ponúk vo viacerých predajniach tiež môže ušetriť nemalé finančné prostriedky.

Bežný postup pri vybavovaní splátkového predaja

Ak si vybavujete splátkový nákup osobne v predajni, všetko sa rieši obvykle s jedným pracovníkom predajne, ktorý na základe osobných údajov odošle žiadosť partnerovi splátkového predaja, čiže splátkovej spoločnosti a zväčša do pár minút na základe žiadosti sa postupuje po oznámení výsledku ďalej. Pri menších sumách spravidla stačia len dva doklady totožnosti na vybavenie splátkového úveru. Ak nakupujete online, odosielate priamo online žiadosť o splátkový úver cez eshop, kde nakupujete a vybavenie trvá podobne krátko.

Fyzická osoba – zamestnanec

 • V tomto prípade je základnou podmienkou samozrejme vek nad 18 rokov a mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a byť občanom Slovenskej republiky
 • Dôležité je mať trvalý a stály príjem, pričom ak si zvyčajne nakupuje bežný zamestnanec tovar do určitej výšky, najčastejšie do 1.000 € až 2.000 € podľa konkrétnej ponuky splátkovej spoločnosti, nemusí príjem dokladovať
 • Samozrejme treba mať aj občiansky preukaz a druhý doklad totožnosti, napríklad cestovný pas
 • Ak je potrebné doložiť výšku príjmu, najčastejšie sa to dokladuje buď pomocou výpisu z účtu, prípadne cez výplatnú pásku alebo tlačivo, ktoré potvrdí zamestnávateľ

Fyzická osoba – dôchodca

 • Pri dôchodcov je veková podmienka rôzna, niektoré splátkové spoločnosti požičiavajú do 65 rokov, iné do 68 rokov, ďalšie majú podmienku, aby bol úver splatený do určitého veku žiadateľa
 • Aj v tomto prípade je treba byť samozrejme občanom SR a mať tu trvalý pobyt
 • Výšku dôchodku si obvykle splátková spoločnosť overuje sama prostredníctvom Sociálnej poisťovne, ale sú aj prípady, kedy je to treba priamo dokladovať dôchodkovým výmerom
 • K úverom majú prístup tak starobný ako aj iný dôchodca, napríklad s invalidným alebo výsluhovým dôchodkom
 • Najčastejšie sa vyžaduje aj doklad o platbe za energie, čiže za elektrinu alebo za plyn

Živnostník, SZČO, podnikateľ

 • V prípade podnikateľov platia podmienky o veku ako aj o občianstve a trvalom pobyte podobne ako v prípade bežných žiadateľov
 • Podnikanie musí prebiehať na území SR, čo je jedna z pomerne častých podmienok viacerých splátkových spoločností
 • V prípade menších úverov je možné aj tu získať pôžičku bez pracného dokladovania príjmu, obvykle ak sa nakupuje na splátky tovar v hodnote menej ako 1.000 €
 • Ak sa kupuje drahší tovar a teda sa poskytuje aj vyšší splátkový úver, je potrebné dokladovanie príjmu, obratu alebo zisku a podnikatelia musia väčšinou doniesť aj potvrdenie z Daňového úradu, že nemajú voči nemu nedoplatky. Tieto podmienky platia pri všetkých splátkových úveroch aj u podnikateľov s dobou podnikania menej ako rok

Splátkové spoločnosti

Ak si chcete nakúpiť na splátky, účelové úvery vo forme splátkovej pôžičky poskytujú na Slovensku viaceré nebankové spoločnosti. Niektoré sa zaoberajú priamo aj predajom cez svoj tlačený alebo online katalóg, iné sú len partnerom pre siete predajní ako napríklad Alza, Datart, Nay Elektrodom, Electro World, Mountfield alebo Decodom, kde sprostredkujú nákup na splátky. Samozrejme, aj viacero menších obchodov a eshopov využíva ich služby pri predaji.

Triangel

Nákup na splátky a to aj online ponúka napríklad Triangel. V tomto prípade ide priamo o splátkovú spoločnosť, ktorá aj ponúka produkty a to buď cez svoj klasický katalóg v papierovom vydaní alebo aj cez internet, kde je k dispozícii online katalóg. Tovar zahŕňa rôzny sortiment pre záhradu, domácnosť, deti, krásu, šport, ale aj auto moto príslušenstvo. Z katalógu si stačí vybrať to, čo zákazník chce, vyplniť žiadosť a v prípade schválenia mu príde tovar domov spolu so zmluvou, zaplatí akontáciu a zvyšok spláca už len splátky.

Bežne je možné nakúpiť na splátky od 200 € do 2.500 €, pričom doba splácania je flexibilne voliteľná od 1 do 5 rokov. Vo väčšine prípadov pri nákupu do výšky 1.000 € si vystačíte len s dvoma dokladmi totožnosti, čiže občianskym preukazom a druhým dokladom a nie je potrebné dokladovať výšku príjmu. Taktiež je možné zvoliť si v prípade nákupu cez Triangel aj z viacerých akčných ponúk, napríklad čo sa týka výhodného splácania, rýchleho splatenia alebo aj nákupu s minimálnou akontáciou, takže výber splácania je veľmi široký.

Cetelem

Predaj na splátky realizuje aj splátková spoločnosť Cetelem. V tomto prípade už nejde o predaj svojho vlastného tovaru, ale nebanková spoločnosť je partnerom predajní a obchodov, kde sa dá vybaviť úver na nákup na splátky. Cetelem ponúka takýto nákup v klasických kamenných obchodoch, ale napríklad aj online cez internet vo viacerých eshopoch. Pri niektorých druhoch tovaru je možné aj dlhšie splácanie ako bežne a akontácia začína už pri 10% z predajnej ceny.

Na splátky je možné si prostredníctvom nebankovky požičať od 100 € až do 17.000 € podľa bonity klienta a najčastejšie sa spláca tovar od 6 do 36 mesiacov, pri niektorých vybraných kategóriach tovaru až 48 mesiacov. Ak si beriete ako fyzická osoba splátkový úver do výšky 3.400 €, nebudete potrebovať žiadne dokladovanie príjmu a vystačíte si len s občianskym preukazom. V prípade nákupu na splátky pre podnikateľov je táto hranica na jednoduché vybavenie bez potreby preukazovať príjmy či zisk za posledný rok ale len 1.000 €.

Home Credit

Predaj a nákup na splátky ponúka aj nebanková spoločnosť Home Credit. Cez Home Credit je možné nakúpiť podobne ako v prípade Cetelemu v bežných kamenných obchodoch a predajniach, ale aj online cez internet v prípade partnerstva s internetovým obchodom. Táto splátková spoločnosť ponúka možnosť nakúpiť na splátky vo viac ako 8000 predajniach po celom Slovensku a taktiež aj v mnohých online obchodoch, pričom úver môžu získať nielen bežní zamestnanci, ale aj dôchodcovia, živnostníci a podnikatelia.

Na schválenie úveru je ale potrebné mať trvalý a stály príjem a v mnohých prípadoch, najmä pri živnostníkoch a podnikateľoch, je potrebné podnikať aspoň 12 mesiacov a mať príjem aspoň za rok činnosti. Požičať sa dá od 400 € do 6.000 € a doba splácania závisí od sumy ako aj možností klienta. Splatnosť tak môže byť už od 1 roka až do 7 rokov, vďaka čomu aj pri nákupe tovaru na väčšiu sumu je možné predĺžením počtu splátok znížiť ich sumu na prijateľnú hodnotu. O splátkový úver je možné požiadať priamo v predajniach a obchodoch.

Quatro

Nákup a predaj na splátky ponúka aj známa splátková spoločnosť Quatro. Jednoduchý nákup je možný tak v bežných obchodoch ako aj online v eshopoch a na rozdiel od Triangelu ponúka tento splátkový systém svoje služby pre externé predajne, kde sa dá nakúpiť tovar rôzneho druhu od domácich potrieb až po záhradné vybavenie. Podobne ako Home Credit, aj Quatro má svoje zastúpenie v obchodoch po celom Slovensku a tiež ich je viac ako 8000, ale samozrejme aj v online predajniach.

Podmienky pre získanie úveru sú rôzne pre živnostníkov, dôchodcov a bežných zamestnancov, avšak vo väčšine prípadov pri menšom nákupe stačí na vybavenie úveru na splátky občiansky preukaz. Spoločnosť ponúka mnoho akcií, ako napríklad nákup na splátky bez navýšenia. Akontácia je spravidla od 10 do 50% z ceny výrobku a doba splácania je od 6 mesiacov až po 5 rokov. požičať je možné si na nákup v hodnote od 600 do 5.000 €, pri nákupoch cez Quatro do 1.000 € stačia spravidla len dva doklady totožnosti.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť odSplatnosť do
Triangel20025001 rok5 rokov
Cetelem100170006 mesiacov4 roky
Quatro60050006 mesiacov5 rokov
Home Credit40060001 rok7 rokov

Údaje boli naposledy aktualizované 15.10.2015

Výhody:

 • Nákup na splátky sa dá realizovať pre ľudí s trvalým príjmom len na občiansky preukaz, čiže bez dokladovania príjmu
 • Takmer každá splátková spoločnosť ponúka aj nákup bez akontácie, čiže nie je nutné mať vlastné finančné prostriedky a celú cenu tovaru splácate v splátkach
 • Populárny je predaj na splátky cez internet, kedy si môžete v rôznych eshopoch alebo internetových katalógoch vybrať tovar priamo z domu

Nevýhody:

 • Väčšina nebankových splátkových spoločností si overuje aspoň príjem a bonitu žiadateľov cez rôzne systémy, napríklad je ťažké si požičať bez registra
 • Pre nezamestnaných alebo pre mamičky na materskej je nákup na splátky obvykle ťažko dostupný a potrebujú k nemu spolužiadateľa alebo ručiteľa
 • Kto si chce požičať na splácanie drahšieho tovaru, bude potrebovať tiež dokladovať príjem a jeho dostatočnú výšku, takže menej bonitní žiadatelia majú problém

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

redakcia

Expert na pôžičky všetkého druhu. Vyznám sa vo financiách a rád vám poradím. Stačí sa spýtať v komentároch.

5 x komentované “Nákup na splátky

 1. Vsade pytaju od vas doklady o prijme zmluvu pracovnu vsetko mam ale vzdy sa najde nejaky problem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *