Pôžička na stavbu

Úver na stavbu rodinného domu sa dá získať buď z bánk alebo zo stavebných sporiteľní. V prípade bánk ide najčastejšie o účelovú hypotéku, kde je možné postupné čerpanie a tak sa dá požičať aj v prípade, ak klient nemá dostatok vlastných finančných prostriedkov. Účelovú hypotéku je možné vybaviť aj cez hypotekárne úvery pre mladých, kde porovnanie či už z hľadiska úročenia alebo iných nefinančných parametrov ukazuje, že pre mladých do 35 rokov ide o najvýhodnejšie úvery na stavbu rodinného domu.

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

Pôžička na stavbu domu formou stavebného sporenia ponúka tiež možnosť získať finančné prostriedky na stavbu nehnuteľnosti, pričom niektoré sporiteľne pri dostatočne dlhom stavebnom sporení a po splnení ďalších podmienok umožňujú si požičať do určitej sumy napríklad aj bez založenia nehnuteľnosti, čo je výhoda oproti klasickému hypotekárnemu úveru. Pri stavebných sporiteľniach sa dajú poskytnúť klasické stavebné úvery pre sporiteľov alebo aj medziúvery pre nových klientov.

Hypotéka na stavbu rodinného domu

Hypotekárne úvery na Slovensku poskytujú viaceré banky, pričom ak si chcete požičať na stavbu rodinného domu, ideálnym produktom je klasická účelová hypotéka, ktorá umožňuje aj postupné čerpanie. V prípade, že máte možnosť založiť inú nehnuteľnosť a chcete peniaze hneď a bez nutnosti dokladovať ich použitie faktúrami alebo iným spôsobom, dá sa získať aj americký hypoúver. Na stavbu je však pre väčšiu klientov ideálny účelový hypotekárny úver, ktorý je dostupný pre každého s trvalým príjmom. Hypotéka sa dá získať tak na pozemok, ako aj na stavbu domu.

Slovenská sporiteľňa

Hypotekárny úver na stavbu domu sa dá zo SLSP získať v podobe klasickej účelovej hypotéky s možnosťou postupného čerpania. Minimálna suma na požičanie si je od 7.000 €, maximálna 200.000 € a doba splácania je variabilná od 10 do 30 rokov v závislosti od požičiavanej sumy a finančných možností žiadateľa. Ak si požičiate do 70% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, nemusíte dokladovať použitie finančných prostriedkov. Je možné aj postupne financovať stavbu domu podľa zvyšujúcej sa hodnoty zabezpečenia.

Všeobecná úverová banka

Hypotekárne úvery ponúka aj VUB banka, pričom na stavbu domu s najlepšie hodí flexihypotéka na bývanie. Ide o účelový hypoúver zabezpečený nehnuteľnosťou, cez ktorý je možné prefinancovať aj stavbu domu. Finančné limity hypotéky sú od 6.600 € do 500.000 €, ale samozrejme je to závislé aj od bonity a príjmu klienta a hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Kto si chce požičať od UB banky, získa túto hypotéku na 4 až 30 rokov, úrok je možné fixovať na 1, 3, 5 a 10 rokov.

ČSOB

ČSOB hypotéka na stavbu rodinného domu je úverový produkt klasického účelového typu, ktorý môžete mať schválený už do 24 hodín v ideálnom prípade. Táto hypotéka sa dá získať od 4.500 € až do 500.000 € a doba splácania môže byť od 4 do 30 rokov. Možné je cez úver prefinancovať tak kúpu, ako aj stavbu nehnuteľnosti, pričom treba preukazovať spôsob použitia finančných prostriedkov z úveru. Požičať sa dá až do 100% hodnoty nehnuteľnosti a mimoriadne splátky sú možné aj bez poplatku.

mBank

Hypotéku až na prefinancovanie 100% hodnoty nehnuteľnosti ponúka tiež mBank. mHypotéka, ako sa tento úver nazýva, je účelová hypotéka poskytovaná od 7.000 € až do pol milióna € a to podľa bonity klienta, pričom je možné ňou financovať aj stavbu rodinného domu. Samozrejmosťou je nutnosť ručenia nehnuteľnosťou za úver, splácať sa dá 1 rok alebo aj 30 rokov, v individuálnych prípadoch aj 40 rokov. Ak si budete požičiavať len do 50% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, získate hypotéku aj bez dokladovania príjmu.

Prima Banka

Hypotekárne úvery ponúka aj Prima Banka, pričom klasický účelový hypoúver je použiteľný veľmi dobre na stavbu rodinného domu. Za poskytnutie úveru nevyžaduje banka žiaden poplatok v prípade splácania z osobného účtu v banke, pričom minimálna výška úveru je od 5.000 €. Splatnosť hypotéky je od 11 do 30 rokov, fixácia úrokovej sadzby môže byť na 3 alebo 5 rokov a banka ponúka možnosť posúdenia žiadosti už do 48 hodín. Použitie financií stačí dokladovať len do výšky 60% z hypotéky.

OTP Banka

Klasický hypo úver od OTP Banky je najobľúbenejším z ponuky hypoték a je možné cez neho financovať aj rozostavanú stavbu a výstavbu nehnuteľnosti a rodinného domu. Požičať sa dá od 700 € až do 169.999 €, maximálne do výšky 90% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Splatnosť môže byť na rok až 30 rokov, pričom čerpanie úveru bez bločkov a rôznych dokladov môže byť do výšky 40% zo sumy úveru. Splácanie úveru je možné poistiť pre nečakané okolnosti a úrok môže byť fixovaný na rok, ale aj 10 rokov.

Tatra Banka

Hypotekárna pôžička na stavbu domu môže byť aj od Tatra Banky, pričom ide o klasický účelový hypoúver s možnosťou požičania si od 10.000 € až do 100% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Tento úver je dostupný žiadateľom nad 18 rokov s čistým aktuálnym príjmom aspoň 350 € a splatnosť je najviac do 30 rokov, čo umožňuje znížiť si mesačnú splátku aj pri vyššom úvere. Časť hypotéky sa dá použiť aj bezúčelovo, fixácia môže byť aj na celú dobu splatnosti hypotéky a úver je zabezpečený nehnuteľnosťou na bývanie.

UniCredit Bank

Hypotéka s možnosťou prefinancovania stavby nehnuteľnosti je dostupná aj v UniCredit Bank. Hypoúver Invest, ako sa tento produkt nazýva, sa poskytuje už od 3.300 €, horná hranica je závislá od hodnoty nehnuteľnosti a bonity klienta, pričom je možné prefinancovať v prípade potreby aj 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti. Lehota splatnosti hypotekárneho úveru je 1 až 30 rokov a o pôžičku môžu požiadať žiadatelia vo veku nad 18 rokov, ktorých čistý mesačný príjem je viac ako 280 €.

Sberbank

Sberbank ponúka možnosť požičať si na stavbu domu účelový typ hypotekárneho úveru mojaHypotéka, ktorého minimálna výška je od 3.500 € a prefinancovať sa dá až 90% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Splatnosť úveru môže byť až do 30 rokov, pričom fixovať úrok je možné na 1, 3 alebo aj 5 rokov. Hypoúver je možné získať aj bez dokladovania príjmu, banka zabezpečí vypracovanie znaleckého posudku, za spracovanie úveru nie je žiaden poplatok a mimoriadne splátky sú bez poplatku až do 20% zo zostatku úveru.

Stavebné úvery

To, či sa viac oplatí stavebný úver alebo hypotéka, je vždy závislé podľa konkrétnej situácie. Predbežnú splátku a podmienky vie vypočítať aj online kalkulačka na webstránke bánk a stavebných sporiteľní, ale pre najlepšie porovnanie je ideálna osobná návšteva, kde sa človek aj dozvie, aké sú podmienky pre stavebný úver a tiež to, či sa stavebné sporenie oplatí na dlhšiu dobu, alebo je čas s ním začať až pri zámere požičať si na stavbu. Každá situácia je totiž odlišná a individuálne poradenie je teda najlepšie.

Stavebný úver Wüstenrot

Ak si chcete postaviť dom a využiť na to prostriedky zo stavebných úverov, môžete vyskúšať aj stavebnú sporiteľňu Wüstenrot. Ak nechcete dlho čakať, môžete si požičať štandardný medziúver, to v prípade, že máte uzavretú zmluvu o stavebnom sporení a na účte od 40 do 60% cieľovej sumy. Podľa individuálneho posúdenia je možné si požičať až do výšky 200.000 €, pričom do 25.000 € stačí ručenie jedným ručiteľom a na vyššiu sumu je potrebné už ručenie nehnuteľnosťou. Pri ručení nehnuteľnosťou je ale lepšie úročenie.

Čo sa týka klasického stavebného úveru, ten je možné získať bez dokladovania príjmu až do výšky 35.000 € a bez založenia nehnuteľnosti až do výšky 45.000 €. Výška splátky je garantovaná po celú dobu splatnosti, podobne ako je fixné aj úročenie stavebného úveru počas jeho splácania. Podľa hodnotiaceho čísla každého klienta je možné dosiahnuť aj úroky lepšie ako v prípade viacerých bánk. Samozrejme, v prípade stavebného úveru je nutné mať aj predošlé stavebné sporenie v stavebnej sporiteľni, takže dostupnosť tohto úveru nie je okamžitá.

Prvá stavebná sporiteľňa

Stavebný úver od PSS môže byť podobne ako v predošlom prípade buď vo forme medziúveru alebo vo forme klasického stavebného úveru s potrebnou stavebného sporenia v predošlom období. Medziúver je možné získať aj bez počiatočného sporenia, pričom ak klient aspoň rok riadne splácal napríklad úver v inej banke, môže ho získať aj bez dokladovania príjmu. Až do 45.000 € sa dá požičať len s ručením ručiteľom, pričom minimálna výška je 3.000 € a maximálna výška do 170.000 €.

Požičať sa dá až do 100% hodnoty nehnuteľnosti so splatnosťou na 30 rokov, maximálny vek dlžníka je 62 rokov a ručiť sa dá aj domom, ktorý sa bude za úver stavať. Stavebný úver je možné si vybaviť pri nasporení už 25% cieľovej sumy a až do 50.000 € sa dá požičať bez skúmania výšky príjmu ako aj bez založenia nehnuteľnosti. Bez poplatku pri stavebnom úvere sú mimoriadne splátky aj predčasné splatenie. Doba splácania stavebného úveru je do 17 rokov a počas celej splatnosti je úrok garantovaný na rovnakej úrovni.

Stavebné úvery ČSOB

ČSOB ponúka nielen hypotekárne úvery, ale aj stavebné úvery. V tomto prípade má k dispozícii podobne ako stavebné sporiteľne dva druhy produktov a to klasický stavebný úver aj medziúver. Medziúver sa dá získať aj bez predchádzajúceho sporenia, má možnosť mimoriadnych vkladov a počas jeho čerpania je možné si aj sporiť s možnosťou získať štátnu prémiu. Výška medziúveru je od 5.000 €, môže sa použiť aj na stavbu a rekonštrukciu, zabezpečenie je nehnuteľnosťou a je možné získať až do 100% jej hodnoty.

Stavebný úver je dostupný na cieľovú sumu od 1.500 € do 90.000 €, pričom doba splácania môže byť až 17 rokov. Úveru predchádza minimálne 2 ročné stavebné sporenie a získať sa dá už pri nasporení 20% cieľovej sumy. Navyše, ak si požičiate do 25.000 € cez stavebný úver, nie je nutné zabezpečenie ručením nehnuteľnosti a dá sa úver získať aj bez potvrdenia o výške príjmu. Mimoriadne splátky a predčasné splatenie sú následne bez poplatku, taktiež aj podanie a spracovanie žiadosti o stavebný úver.

BankaSuma odSuma doSplatnosť od (rokov)Splatnosť do (rokov)
Sberbank3500250000430
OTP banka700169999130
UniCredit Bank3300-130
Tatra banka10000-430
ČSOB4500500000430
Prima banka50003000001130
Slovenská sporiteľňa70002000001030
VÚB6600500000430
mBank7000500000130

Údaje boli naposledy aktualizované 17.10.2015

Výhody:

  • Vďaka účelovej hypotéke z banky s postupným čerpaním je možné si požičať aj bez vlastných finančných prostriedkov a dom stavať postupne
  • V prípade úverov stavebného typu, ak si založíte niekoľko rokov vopred stavebné sporenie, môžete získať najvýhodnejšie podmienky na finančnom trhu
  • Prefinancovať sa dá aj kúpa pozemku, avšak len v prípade, ak ide o bonitný pozemok, pričom na pozemok sú obvykle menšie finančné limity ako na rodinný dom

Nevýhody:

  • Je potrebné mať dostatočnú výšku príjmu, pričom obvykle si banky overujú príjem ako aj finančnú históriu a klienti s problémami tak majú menšiu šancu získať úver
  • Keďže ide o hypotekárne typy úverov v prípade tých bankových, je potrebné založiť nehnuteľnosť, najčastejšie stavaný dom
  • Ak nechcete alebo nemôžete na úvod založiť nehnuteľnosť, dá sa získať aj stavebný úver zo stavebnej sporiteľne, ale väčšinou tomu predchádza dlhodobé sporenie

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

redakcia

Expert na pôžičky všetkého druhu. Vyznám sa vo financiách a rád vám poradím. Stačí sa spýtať v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *