Pôžička pre dôchodcov

Pôžičky pre dôchodcov poskytujú tak bankové ako aj nebankové inštitúcie a to najčastejšie formou spotrebných, spotrebiteľských a kreditných úverov. Niektoré nebankovky ponúkajú aj rýchle pôžičky pre dôchodcov, prípadne online pôžičky s možnosťou vybavenia až do 75 rokov. Banky väčšinou poskytujú úvery a pôžičky do 65-70 rokov a to pre starobných ako aj invalidných dôchodcov a najčastejšie cez povolené prečerpanie k účtu, čiže cez kontokorentný úver.

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

Popri klasických úveroch a pôžičkách, ktoré sú dostupné aj dôchodcom napríklad do 70 rokov, ktorý majú či už starobný alebo invalidný dôchodok, existujú aj niektoré špeciálne produkty určené len im, napríklad povolené prečerpanie k bankovým účtom pre dôchodcov alebo spotrebné bankové úvery. Kým povolené prečerpanie je dostupné aj pre dôchodcov nad 65 rokov, obvykle spotrebné úvery len do tejto hranice. Väčšiu ponuku pôžičiek majú nebankovky.

Nebankové pôžičky pre dôchodcov

Nebankové úvery sú určené pre ľudí aj s iným príjmom ako príjmom z trvalého pracovného pomeru a viacero nebankoviek ponúka pôžičky či už pre invalidných alebo starobných dôchodcov. Niektoré sú dostupné aj online alebo cez SMS, najmä ako krátkodobé pôžičky, iné sú formou dlhodobých úverov s ručiteľom alebo ručením nehnuteľnosťou. Tieto úvery sú dostupné väčšinu aj pre žiadateľov nad 70 rokov, ale skôr ide o výnimky ako o pravidlo. A kde sa dá napríklad požičať?

SMS Credits

Od 20 do 350 € je možné si požičať od nebankovej spoločnosti SMS Credits. Tá sa ako je už podľa názvu zrejmé zameriava na poskytovanie úverov a pôžičiek prostredníctvom SMS, pričom doba splatnosti je možná na 5, 10 alebo 15 dní. Nový klient môže získať prvý úver do 100 €, ďalší do 250 € a ak je dlhodobým klientom, aj maximálny úverový limit. Výhodou je, že nie je potrebný ručiteľ, dokladovanie príjmu, úver je bezúčelový, ale na získanie nesmie byť klient v registri dlžníkov.

Pôžičkomat

365 dní v roku poskytuje online úvery aj nebanková spoločnosť Pôžičkomat. Pôžička je možná od 25 do 350 €, pre dlhodobých klientov je možnosť získať úver až do 900 € a doba splatnosti je do 31 dní, takže ide o klasické krátkodobé pôžičky. Vďaka automatizovanému systému môže byť úver schválený už do 10 minút, požiadanie je veľmi jednoduché a pohodlné priamo z domu cez webovú stránku poskytovateľa a úver sa dá získať aj bez dokladovania príjmu.

Ferratum Bank

Krátkodobé pôžičky do 350 € na 7 až 30 dní poskytuje pre dôchodcov ale aj iné skupiny klientov taktiež nebanková spoločnosť Ferratum Bank. Tieto úvery sa dajú vybaviť buď online alebo aj cez SMS a je možné v prípade potreby splatnosť predĺžiť o 15 dní a to až dvakrát po sebe, samozrejme ale za poplatok. Na vybavenie je potrebné mať vek nad 18 rokov, čo ale dôchodcovia samozrejme splnia, nemusí sa dokladovať ani príjem ani účel použitia a peniaze sa dajú poslať aj šekom.

Druhou možnosťou ako si požičať od Ferratumu je rýchla pôžička. Ide o klasický splátkový úver, ktorý sa poskytuje od 200 do 700 €, pre nových žiadateľov o úver do výšky 350 € v prípade prvej pôžičky. Požičať sa dá naozaj na hocičo, pretože pôžička je bezúčelová a schválenie je obvykle tiež pomerne rýchle. O úver sa žiada online cez internet a v prípade schválenia sa peniaze do 24 hodín posielajú priamo na bankový účet. Na vybavenie nie je treba ručiteľ a doba splácania je od 2 mesiacov do 12 mesiacov, takže je možné si splátky rozložiť aj na dlhšie obdobie.

Credit One

Krátkodobé úvery cez internet poskytuje aj Credit One. Ide o pôžičky do 180 € pre nových klientov a až do 1.000 € pre overených klientov a to so splatnosťou od 1 do 30 dní. Požičať sa dá dôchodcom až do veku 75 rokov, pričom úver je bez ručiteľa, bez dokladovania príjmu, bez ručenia nehnuteľnosťou a je možné ho použiť na čokoľvek, pretože žiadateľ nemusí dokladovať použitie finančných prostriedkov. Ide o ideálnu pôžičku na neplánované výdavky menšieho charakteru.

Profi Credit

Pre dôchodcov a to či už starobných, výsluhových, invalidných alebo tých čo majú vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok ponúka možnosť požičať si menší spotrebiteľský úver aj Profi Credit. Ide o pôžičku obvykle od 300 do 1.500 € s dobou splatnosti od 18 do 42 mesiacov. na získanie nie je potrebné uvádzať účel použitia finančných prostriedkov, ale dôchodca musí predložiť dôchodkový výmer na preukázanie výšky dôchodku. V prípade menej bonitných dôchodcov môže byť aj ručiteľ.

Home Credit

Väčšie pôžičky až do 6.000 € poskytuje nebanková spoločnosť Home Credit. Najmenej sa dá požičať už od 400 €, pričom od výšky pôžičky závisí aj doba splatnosti, ktorá sa pohybuje od 48 do 84 mesiacov. Pôžičku môžu získať klienti bez dokladovania účelu použitia financií z úveru, do 30 dní je možné úver zdarma zrušiť, požiadať o peniaze sa dá online ale aj telefonicky a je možné odloženie splátok ako aj dodatočné poistenie úveru. Za predčasné splatenie sa neplatí žiaden poplatok.

Úver4you

Pre dôchodcov ponúka nebanková spoločnosť Úver4you výhodné úver od 2.000 € zaistené nehnuteľnosťou. Ide o rýchly nebankový úver so splatnosťou až do 96 mesiacov, ktorý sa poskytuje bezhotovostne na účet klienta a spláca sa v pravidelných mesačných splátkach. Za úver sa ručí vlastnou nehnuteľnosťou alebo nehnuteľnosťou vo vlastníctve tretej osoby s jej súhlasom, peniaze sa dajú použiť na čokoľvek a výhodou je, že nebankovka si neoveruje klienta v bankových registroch.

Cetelem

Pôžička pre dôchodcov môže byť dostupná aj formou rýchlej alebo spotrebiteľskej nebankovej pôžičky od Cetelem. Nebankovka akceptuje žiadosti s dokladovaním starobného, invalidného aj výsluhového dôchodku, v čase podania žiadosti ale môže byť vek žiadateľa najviac 65 rokov a v čase doplatenia pôžičky najviac 70 rokov. Požičať sa dá do 2.000 € formou Expresnej pôžičky alebo až do 25.000 € formou bezúčelovej pôžičky na čokoľvek, ktorá sa dá splácať aj 10 rokov.

Tesco

Pôžička pre dôchodcov je možná aj cez Tesco Finančné služby a ide o tzv. Hotovostnú pôžičku. Tá je bezúčelová, dá sa vybaviť telefonicky aj osobne na počkanie priamo v stánku Tesco Finančné služby a dôchodca potrebuje predložiť ako doklad o príjme dôchodkový výmer. Výška pôžičky je od 800 € až do 16.000 € v závislosti od bonity a výšky príjmu, výplata môže byť buď na účet alebo poštovou poukážkou, ktorú je možné na pošte vymeniť za hotovosť a doba splácania je od 12 do 84 mesiacov.

Iné možnosti

Väčšie úvery spotrebiteľské typu na čokoľvek pre dôchodcov aj iných klientov ponúkajú tiež aj iné nebankovky zamerané na spotrebiteľské a väčšie pôžičky. Ide o nebankové spoločnosti, ktoré poskytujú úvery od 100 € s dobou splatnosti na rok, ale niekedy aj na viac rokov, pričom zväčša nie je potrebné ručenie, ručiteľ, dokladovanie príjmu, nebankovka niekedy neoveruje ani registre a samozrejme peniaze z úveru je možné použiť ľubovoľne na hocičo. O úver sa dá požiadať aj online alebo aj osobne, ale treba si vybrať takú spoločnosť, ktorá za vybavenie úveru nepožaduje žiadne poplatky vopred.

Bankové úvery pre dôchodcov

Pre dôchodcov ponúka banka najčastejšie úvery do 65 alebo do 68 rokov, pričom toto vekové obmedzenie majú rôzne druhy spotrebných úverov, ktoré sú strednodobej splatnosti. Niektoré banky majú aj obmedzenie ohľadom doby splácania tak, aby klient splatil úver do veku 70 rokov. Druhou alternatívou je zriadenie debetu alebo povoleného prečerpania k úveru pre seniorov, čiže v tomto prípade ide o kontokorentnú pôžičku, ktorá sa dá čerpať ako železná rezerva v prípade nutnosti.

VÚB

Pôžička pre dôchodcov od VÚB banky môže mať formu spotrebného bezúčelového úveru, ktorý sa dá požičať do 25.000 € a to splatnosťou na 13 až 108 mesiacov. Tento úver je určený pre klientov do 68 rokov a na jeho získanie treba vedieť banke dokladovať výšku dôchodku cez dôchodkový výmer. Druhou možnosťou je povolené prečerpanie k účtu určeného pre seniorov, ktoré sa poskytuje bežne na niekoľko stoviek €, obvykle do dvojnásobku výšky dôchodku.

Poštová banka

Úver a pôžička pre dôchodcov od Poštovej banky môže byť tiež vo forme povoleného prečerpania už od 100 €, ktoré je možné získať k osobnému účtu Senior, prípadne ako spotrebný úver nazvaný Dobrá pôžička. Tá sa požičiava od 300 € do 30.000 €, samozrejme podľa bonity klienta. Splatnosť je od 1 do 9 rokov, nie je treba dokladovať účel použitia finančných prostriedkov a získať tento úver môžu poberatelia starobného, výsluhového, invalidného aj vdovského či vdoveckého dôchodku.

Sberbank

Sberbank ponúka pre dôchodcov môjÚčet senior, čo je bežný bankový účet určený pre dôchodcov. K tomuto účtu je možné zriadiť si finančnú rezervu až do výšky 5.000 €, čo je kontokorentný úver a povolené prečerpanie. Minimálna výška je od 230 €, pričom poskytnutie je bez ručiteľa a úver nemá vopred určenú lehotu splatnosti. Čerpať ho môžete aj po menších čiastkach do výšky úverového limitu a peniaze máte k dispozícii na účte ako železnú rezervu.

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa má pre dôchodcov výhodný účet nazvaný Sporožíro Senior, ktorý je určený poberateľom starobného, invalidného, výsluhového, vdovského a sirotského dôchodku. K tomuto účtu je možné zriadiť aj povolené prečerpanie, ktoré sa poskytuje už od 100 € až do 5.000 €, avšak podmienkou je vek do 65 rokov. Ide podobne ako v iných bankách o klasický bezúčelový kontokorentný úver, kedy sa úrok platí len z čerpanej sumy a len do času, kedy nie je úver vrátený v celej výške.

OTP Banka

Podobne aj OTP Banka ponúka pre seniorov a dôchodcov tzv. OTP Senior konto. Ide o účet bez poplatku za zriadenie a vedenie, pričom k tomuto účtu podobne ako k iným bežným účtom v banke je možné aktivovať aj rôzne balíky služieb, ktoré obsahujú aj možnosť povoleného prečerpania. Toto povolené prečerpanie sa poskytuje najviac do výšky 3.500 €, ale pre dôchodcov je obvykle dostupný kontokorent do výšky niekoľko stoviek € a to podľa výšky ich dôchodku.

Dlhodobý a hypotekárny úver pre dôchodcov

Ak potrebuje dôchodca väčšiu sumu ako mu môžu ponúknuť kontokorentné alebo spotrebné úver, napríklad na rekonštrukciu alebo na zariadenie bývania a domácnosti, má možnosť si zobrať ako hypotekárny úver stavebný úver či medziúver z nebankovky alebo dlhodobé úvery nebankového typu. Veľakrát však býva obmedzením práve vek dôchodcu, lebo hoci sa aj niektoré pôžičky a úvery poskytujú dôchodcom nad 60 rokov, strop môže byť napríklad do 70 rokov.

Stavebné sporiteľne

Niektoré stavebné sporiteľne u nás poskytujú napríklad medziúvery, ktoré sú zabezpečené nehnuteľnosťou a je možné si ich zobrať aj pre dôchodcov vo vyššom veku, pričom podmienkou je, aby bol tento úver splatený do veku 70 rokov. Takto požičiava napríklad ČSOB Stavebná sporiteľňa a úver sa dá získať už od 3.000 €. Prvá stavebná sporiteľňa má v ponuke tiež rôzne medziúvery využiteľné na rekonštrukciu nehnuteľnosti a je možnosť pre zvýšenie bonity mať aj ručiteľa.

Nebankové úvery

Nebankovky ponúkajú dôchodcom možnosť získať dlhodobé úvery s ručením nehnuteľnosťou, pričom takto sa dá obvykle požičať až do 50% hodnoty založenej nehnuteľnosti. Na získanie je treba predložiť dôchodkový výmer a samozrejme doklady od nehnuteľnosti. Tu obvykle platí, že poskytnúť sa dá dôchodcom do 70 rokov, avšak vo vlastnom záujme by si mal každý dôchodca skontrolovať a porovnať náklady na úver, splátku, RPMN, úročenie, poplatky a prepočítať si, či bude môcť úver splatiť.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť odSplatnosť do
SMS Credits203505 dní15 dní
Pôžičkomat259005 dní31 dní
Ferratum Bank307007 dní12 mesiacov
Credit One510001 dní30 dní
Profi Credit300300018 mesiacov42 mesiacov
Home Credit400600036 mesiacov84 mesiacov
Úver4you20004000036 mesiacov96 mesiacov

Údaje boli naposledy aktualizované 07.09.2015

Výhody:

  • Pri bankových úveroch je možnosť získať špeciálne produkty pre dôchodcov, ktoré majú lepšie úročenie, ako napríklad kontokorent
  • Nebankové krátkodobé pôžičky sú pre dôchodcov ideálne z hľadiska jednoduchosti a rýchlosti vybavenia
  • Možnosť získať aj väčšie úvery v prípade bonitného ručiteľa z bánk aj nebankoviek

Nevýhody:

  • Pri nebankových pôžičkách pozor na vysoké úročenie a najmä pozor pri úveroch so založením nehnuteľnosti
  • Dostupnosť niektorých bankových úverových produktov je obmedzená do 65 alebo 68 rokov
  • Krátkodobé pôžičky sa požičiavajú zvyčajne len na pár týždňov a predĺženie splatnosti je veľmi drahé

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

redakcia

Expert na pôžičky všetkého druhu. Vyznám sa vo financiách a rád vám poradím. Stačí sa spýtať v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *