Pôžičky pre podnikateľov

Pôžičky pre podnikateľov, firmy a živnostníkov a pôžičky na podnikanie ponúkajú u nás najmä bankové inštitúcie, ktoré majú v portfóliu úverových produktov rôzne druhy krátkodobých, prevádzkových aj investičných úverov. Niektoré nenávratné pôžičky pre podnikateľov ponúkajú aj viaceré grantové alebo iné fondy, avšak v tomto prípade nejde o pôžičky v pravom zmysle slova. Úvery na podnikanie, pre živnostníkov a pre podnikateľov sa rozlišujú podľa toho, komu sa poskytujú.

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

Iný je totiž úver pre podnikateľov, ktorí už majú dlhodobejšie rozbehnuté svoje podnikanie a iné úvery pre živnostníkov, prípadne na začatie podnikania pre začínajúcich živnostníkov. Taktiež treba rozoznávať aj veľkosť podnikateľského subjektu, pričom podľa tejto kategórie sa tiež rozlišujú typy a možnosti úverového financovania. Pôžička na podnikanie pre väčšie firmy sa totiž obvykle poskytuje ako investičný väčší úver s rozsiahlym ručením, kým menšie pôžičky majú iné parametre a charakteristiku.

Peniaze na podnikanie podľa typu žiadateľa

Pôžička pre podnikateľov a pre živnostníkov či firmy môže mať viacero podôb. Buď ide o úver s úverovým limitom, čo je častý príklad rôznych druhov kontokorentných úverov, prípadne o splátkovú pôžičku spotrebného typu a na najväčšie finančné požiadavky reagujú poskytovatelia prostredníctvom investičných úverov. Banky poskytujú všetky druhy pôžičiek, nebankovky obvykle len splátkové pôžičky spotrebného typu. Každý žiadateľ má zároveň na výber iné možnosti ohľadom úverovania.

Začínajúci podnikatelia a živnostníci

Pôžičky a úvery pre začínajúcich podnikateľov a pre začínajúcich živnostníkov sú špecifický segment úverov. V tomto prípade sú dostupnejšie viac nebankové pôžičky pre začínajúcich živnostníkov a firmy, pretože banky vo väčšine prípadov pôžičky pre podnikateľov a živnostníkov bez dokladovania príjmu alebo daňového priznania neposkytnú. V praxi to znamená, že ak podnikáte menej ako rok, Vaše možnosti sú obmedzené. Sú však aj určité výnimky, pričom tieto výnimky sú spravidla vždy formou bezúčelovej pôžičky.

 • Kto si chce požičať v banke, môže to skúsiť cez kontokorentný úver na niekoľko stoviek € v prípade, že mu chodí na bankový účet nejaký príjem aspoň 3 mesiace
 • Pôžička na začatie podnikania je možná tak v banke ako aj v nebankovke v prípade, že máte bonitného spoludlžníka alebo ručiteľa, ktorí majú už dlhšie trvalí príjem
 • V prípade, že ste pracovali prv, než ste začali podnikať, na základe obratov na účte môžete v niektorých prípadoch získať z banky aj menšiu spotrebiteľskú pôžičku

Malí podnikatelia a živnostníci

Najčastejšie sa o úverové zdroje zrejme uchádzajú malí podnikatelia a živnostníci, ktorí už podnikajú aspoň rok alebo aj viac. V tomto prípade je možné získať prakticky všetky druhy bankových aj nebankových úverov, pričom môže ísť o spotrebné úvery aj na niekoľko tisíc € alebo aj väčšie investičné úvery nad 100.000 €. Bežne sa z banky vyžaduje dokladovanie príjmu a bonity, pri väčších pôžičkách je nutné aj ručenie, najčastejšie hnuteľným alebo nehnuteľným majetkom podnikateľa. Vo väčšine prípadov sú úvery bezúčelové.

 • Krátkodobé, prevádzkové aj investičné pôžičky sú dostupné pre podnikateľov s dobrou bonitou a ziskom, pričom podľa výšky zisku sa určia aj úverové možnosti
 • Pri väčších úveroch je treba ručenie majetkom, pri menších častí len obyčajná blankozmenka pre banku, takže podnikateľ nemusí na ručenie mať tretiu osobu
 • Ak nemáte záznam v registroch alebo problémy s nedoplatkami na daniach či poistení, najlepšou voľbou sú bankové úvery, v opačnom prípade jedine niektoré nebankové

Stredné a väčšie firmy

Firemné úvery pre stredné a väčšie firmy ponúkajú jedine banky, pričom konkrétne typy finančných zdrojov sa rozdeľujú podľa obratu firmy. Najčastejšie sa rozdeľujú úvery na pôžičky do obratu 1 milión € a nad tento obrat. Firmy majú k dispozícii špeciálne kontokorentné úverové linky, krátkodobejšie refinančné úvery na prevádzku a dlhodobé investičné úvery v rámci projektového financovania aj na veľké investičné zámery do rozvoja a majetku. Niektoré úvery sú účelové, iné aj bezúčelové.

 • Podľa obratu firmy ponúka banka úverový limit, ktorý môže spoločnosť využiť aj kombinovane na rôzne typy pôžičiek podľa toho, aký druh aktuálne potrebuje
 • Vo väčšine prípadov sú úvery istené majetkom, či už hnuteľným alebo nehnuteľným, čo platí najmä pri veľkých investičných úveroch a projektovom financovaní
 • Nie je problém si požičať až do 500.000 € na rôzne investičné akcie, pri menších úveroch je lepšie pre firmy uprednostniť banku, kde už majú dlhodobejšiu históriu

Bankové podnikateľské úvery – porovnanie

Úver na podnikanie a pre podnikateľov ponúkajú najmä banky. Predbežnú splátku a výpočet Vám môže orientačne ukázať online kalkulačka, ktorú majú banky na svojom webe, avšak konkrétne podmienky sa dozviete najlepšie pri osobnej návšteve. Banky ponúkajú rôzne druhy úverov, či už ide o kontokorentné úvery s úverovým limitom na čerpanie, prípadne prevádzkové úvery spotrebného typu alebo investičné úvery, kde je možné získať viac finančných prostriedkov aj na dlhšiu dobu.

UniCredit Bank

Pôžička pre podnikateľov a pre živnostníkov je dostupná v rôznych formách aj v UniCredit Bank. Požičať sa dá univerzálny investičný úver do 330.000 € so splatnosťou do 5 alebo 10 rokov. Účelový úver s kratšou splatnosťou je úver Real, ktorý je investičný a poskytuje sa do 5 rokov. Na prevádzkové náklady slúži splátkový spotrebný úver až do 300.000 € s dobou splatnosti do 12 rokov. Banka má k dispozícii pre podnikateľov a firmy aj úverové limity kontokorentného typu.

Prima banka

Podobne ako iné banky, aj Prima banka má vo svojej ponuke podnikateľské pôžičky a úvery. Najčastejšie medzi tie menšie využívané patrí povolené prečerpanie k podnikateľskému účtu, ktoré sa poskytuje do 3.000 €. Na jeho získanie treba však podnikať aspoň 12 mesiacov. Prevádzkový úver slúži zas ako krátkodobý úver do 1 roka na bežné podnikateľské náklady a ide o účelový úver s postupným čerpaním. Najväčšie možnosti ponúkajú investičné termínované úvery s jednorazovým alebo aj postupným čerpaním.

Tatra banka

Biznis úvery ponúka aj Tatra banka. Bezúčelový Expres úver do 135.000 € ponúka podnikateľom aj živnostníkom s aspoň 2 ročnou históriou podnikania, väčšie financie je možné získať cez Hypo úvery, ktoré sú tiež bezúčelové a so splatnosťou až do 10 rokov. Tie primárne slúžia na zabezpečenie majetku firmy a investovanie do nového majetku. Variant úver formou splátkového alebo kontokorentného úveru ponúka tiež flexibilné podmienky a pre poľnohospodárov má banka v ponuke agroúvery.

ČSOB

ČSOB v rámci podnikateľských financií ponúka menšie aj väčšie pôžičky. Povolené prečerpanie až do 4.000 € k podnikateľskému účtu patrí k základu ponuky úverov pre podnikateľov. Naopak vrcholom je investičný úver do 500.000 € a splatnosťou na 1 až 15 rokov, ktorý je ideálny na nákup hnuteľného aj nehnuteľného majetku do spoločnosti. Pre zdravotníkov má banka špeciálny úver aj vtedy, ak podnikajú menej ako rok, medzi špeciálne úvery patria v tejto banke aj úvery pre poľnohospodárov.

Sberbank

Sberbank má úvery tak pre malých, stredných ako aj veľkých podnikateľov a firmy. Základom je krátkodobý kontokorentný úver pre podnikateľov a živnostníkov, ktorý sa poskytuje k bežnému podnikateľskému účtu so splatnosťou do 36 mesiacov. Väčšie investície pokrýva investičný úver s dobou splatnosti až do 20 rokov, ktorý je tak ideálny na rozšírenie hnuteľného, nehnuteľného a iného majetku či investície do firmy. Banka ponúka aj možnosť získať firemnú a podnikateľskú kreditnú kartu s limitom do 16.600 €.

Slovenská sporiteľňa

Naša najväčšia banka má v ponuke rovnako rôzne druhy podnikateľských a firemných pôžičiek a úverov. Splátkový úver s možnosťou účelového aj bezúčelového čerpania s lehotou splatnosti do 12 rokov je základom ponuky podnikateľských financií. Dopĺňa ho investičný úver s väčšími možnosťami určený pre firmy s obratom až do 1 milióna € ročne. Slovenská sporiteľňa ponúka aj kontokorentný úver do 8.500 € aj pre nových podnikateľov, krátkodobý jednoročný termínovaný úver alebo preklenovací úver pre poľnohospodárov.

Poštová banka

Poštová banka má pre podnikateľov splátkové aj kontokorentné typy úverov. Pri povolenom prečerpaní k podnikateľskému účtu je možné získať finančné prostriedky bezúčelovo, pričom tento úver má splatnosť jeden rok. Splátkové úvery sú v banke formou úverového rámca, revolvingu, krátkodobého aj dlhodobého úveru a to s možnosťou splácať napríklad aj 10 rokov. K dispozícii sú tak účelové ako aj bezúčelové úvery a na najväčšie investície slúži Projektové financovanie s dobou splatnosti do 12 rokov.

VÚB

VÚB banka pre podnikateľov ponúka možnosť požičať si bezúčelovo napríklad splátkový úver do 5 rokov až do výšky 170.000 €, prípadne získať na základe obratov povolené prečerpanie k bežnému účtu. Na rýchle pôžičky je to úverová linka s limitom do 35.000 €, prípadne úvery s finančným ručením až do 8 rokov. Najväčšie možnosti má investičný hypo úver do 500.000 € s možnosťou splatnosti až na 15 rokov. Pre členov lekárskej komory alebo iných profesijných komôr má banka tiež špeciálne typy úverov.

Nebankové pôžičky pre podnikateľov

Ak ste začínajúci živnostník alebo podnikateľ, prípadne ak Vás banka z nejakého dôvodu odmietla, máte možnosť získať aj nebankové úvery na podnikanie. Väčšinou ide o bezúčelové úvery použiteľné na hocičo a v ponuke sú napríklad rýchle pôžičky pre živnostníkov s možnosťou vybavenia online alebo aj bez registra, ale aj väčšie úvery na niekoľko desiatok tisíc €, samozrejme v prípade, ak máte možnosť ručiť nehnuteľnosťou. Inak vo väčšine prípadov potrebujete ručiteľa alebo spoludlžníka.

Profi Credit

Úvery pre živnostníkov aj podnikateľov na menšie sumy do 4.000 € ponúka napríklad Profi Credit. Profi Úver pre podnikateľov a živnostníkov je dostupný vo výške od 1.000 € s dobou splatnosti od 2 do 4 rokov. Požičať si môžete aj vtedy, ak podnikáte menej ako rok alebo ak máte hrubý príjem pod 5.000 €, kedy potrebujete bonitného spoludlžníka. Preklenovací úver od 3 do 18 mesiacov môžete získať tiež, ak máte hrubý príjem aspoň 10.000 €. Oba úvery sú bez poplatku za poskytnutie.

Plenkall

Pre fyzické osoby podnikateľov a živnostníkov ako aj pre právnické osoby firmy je možné získať nebankové pôžičky aj cez Plenkall. Pre živnostníkov a podnikateľov sú úvery od 250 do 15.000 € od 6 do 60 mesiacov, pre firmy od 1.000 až do 60.000 € s dobou splatnosti od 6 do 48 mesiacov. Je možné si požičať bezúčelovo a platí, že čím je vyššia výška úveru, tým je dlhšia aj jeho splatnosť. Úver môžu získať nielen s.r.o., ale aj iné právnické osoby. Neskúmajú sa registre, len bonita a výška príjmu.

Úver4you

Pre podnikateľov ponúka možnosť získať úver aj nebanková spoločnosť Úver4you. Na získanie úveru je potrebné založiť nehnuteľnosť a mať príjem, ktorý však nemusíte mať celý minulý rok, takže úver môžu získať aj tí, čo začali s podnikaním len nedávno. Minimálna výška úveru je od 1.700 €, horná hranica závisí od hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, ktorá môže byť Vaša ale aj tretej osoby. Doba splatnosti je do 120 mesiacov, pričom nebanková spoločnosť neoveruje žiadateľa v registroch a rieši aj prípady exekúcií.

Typ pôžičkyObvyklá suma od - doObvyklá splatnosť od - doIdeálne použitie preViazanie účeluAj pre začínajúcich podnikateľov
Bankový kontokorentný úver300 - 300001 rokKrátkodobý rozdiel medzi príjmami a výdavkamiNieÁno
Bankový prevádzkový úver3000 - 1000001 - 10 rokovStrednodobé prefinancovanie materiálu, tovaru, služieb, prevádzkyNie vždyZväčša len pre členov profesijných komôr alebo v prípade ručiteľa
Bankový investičný úver> 100000> 10 rokovVäčšie investície do hnuteľného a nehnuteľného majetkuTakmer vždy ánoNie
Nebanková pôžička pre podnikateľov300 - 1000006 mesiacov - 8 rokovĽubovoľné využitie, spravidla použiteľné na čokoľvekTakmer vždy nieV prípade ručiteľa väčšinou áno

Údaje boli naposledy aktualizované 14.09.2015

Výhody:

 • Pôžička pre podnikateľov a pre živnostníkov z banky sa oplatí z hľadiska výberu a úrokov najviac a je možné si požičať za výhodnejších podmienok ako bežná verejnosť
 • Menšie pôžičky pre podnikateľov a živnostníkov začiatočníkov sú dostupné za určitých podmienok tak v bankách ako aj v nebankovkách
 • Je možné získať účelové aj bezúčelové úvery naozaj na čokoľvek od bežných prevádzkových účelov až po veľké investície do rozvoja

Nevýhody:

 • Ak si potrebujete požičať ako začínajúci živnostník či podnikateľ a zvolíte si nebankový úver, môžu Vás prekvapiť vysoké úroky
 • Viacero bánk má prísne hodnotenie bonity firiem a podnikateľov a berie do úvahy príjmy a zisk aj za viac rokov dozadu
 • Väčšie pôžičky nad 50.000 € obvykle nezíska firma bez ručenia majetkom

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

redakcia

Expert na pôžičky všetkého druhu. Vyznám sa vo financiách a rád vám poradím. Stačí sa spýtať v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *