Pôžičky s ručiteľom

Úvery s ručiteľom je možné získať tak v banke ako aj v nebankových spoločnostiach a ručenie týmto spôsobom sa využíva najmä pri pôžičkách, kde nemá žiadateľ dostatočný pravidelný príjem alebo bonitu a na získanie finančných prostriedkov potrebuje ručenie. Kto nemá možnosť ručiť nehnuteľnosťou alebo ak ide o úver, kde nie je ručenie nehnuteľnosťou možné, nastupuje práve ručiteľ, ktorý musí byť dostatočne bonitný a mať príjem. Tento spôsob potom môže otvoriť dvere k rôznym pôžičkám a úverom na menšie aj väčšie sumy.

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

S ručením sa využíva napríklad nebanková pôžička pre nezamestnaných s ručiteľom, kde poskytovateľ prihliada na bonitu ručiteľa s príjmom, hoci úver si požičiava človek bez trvalej práce. Ručiteľ sa vyskytuje napríklad aj pri bankových študentských pôžičkách, pretože študenti nemajú trvalý príjem. Podobne sa využíva tento spôsob zabezpečenia pri niektorých pôžičkách pre mamičky na materskej dovolenke alebo pre dôchodcov, prípadne aj pre začínajúcich podnikateľov alebo zamestnancov s nízkym príjmom či na dohodu.

Študentská pôžička s ručiteľom

Typickým príkladom úveru, kde sa využíva ručenie ručiteľom, je študentský úver. Môže ísť buď o úverový limit vo forme kontokorentného povoleného prečerpania k študentskému úveru v banke, prípadne o klasické splátkové úvery. V tomto prípade je potrebné, aby mal študent ručiteľa, ktorý sa zaručí za splatenie finančného záväzku a vie dokladovať svoj príjem. Pri nebankových úveroch je dostupnosť o niečo vyššia ako pri bankových, pretože banky sú na hodnotenie bonity ručiteľa prísnejšie.

Bankové a nebankové pôžičky

Ručiteľ sa napríklad využíva pri študentských úveroch od Slovenskej sporiteľne, ktorá ponúka spotrebný úver na čokoľvek pre vysokoškolákov denného štúdia vo veku do 18 do 26 rokov. Požičať sa dá od 1.000 do 8.500 € a so splatnosťou na 1 až 9 rokov. Podobné študentské pôžičky a úvery ponúka aj UniCredit Bank a to od 650 € do 10.000 €. Pre študentov sú k dispozícii aj niektoré menšie nebankové spotrebiteľské pôžičky na niekoľko stoviek až tisíc €, pri ktorých je tiež nutné mať ručiteľa.

Fond na podporu vzdelávania

Študentské pôžičky, pri ktorých je nutné ručenie ručiteľom, ponúka aj štátny Fond na podporu vzdelávania. Požičať si môžu tak denní ako aj externí študenti a to od 500 € až do 2.500 € za jeden akademický rok, pri študentoch na III. stupni štúdia až do 5.000 €. Pôžička je bezúčelová, takže netreba dokladovať, ako sa peniaze využijú a splatnosť je od 5 do 10 rokov. Ručiteľ sa vyžaduje vždy bez ohľadu na výšku úveru, pričom najväčším plusom pôžičky je výhodnejší úrok ako v prípade komerčných úverov.

Podnikateľský úver s ručiteľom

Pre podnikateľov, živnostníkov, SZČO a firmy je potrebné ručenie úveru v dvoch prípadoch. Prvým je, ak podnikateľ podniká príliš krátku dobu, druhým je nízky objem príjmu alebo obratu či zisku. V oboch prípadoch je možné využiť ručiteľa s dostatočnou bonitou a dostatočnou výškou pravidelného príjmu, ale napríklad banky umožňujú napríklad pri veľkých úveroch pre podnikateľov a firmy využiť aj zabezpečenie formou založenia hnuteľného alebo nehnuteľného majetku.

Nebankové úvery

Pre začínajúcich podnikateľov ale aj pre podnikateľov s nízkym príjmom napríklad ponúka možnosť požičať si nebanková spoločnosť Profi Credit. V tomto prípade sa dá požiadať bezúčelovo Profi úver od 1.000 € do 4.000 € a s dobou splatnosti na 24 až 48 mesiacov. zaistenie môže byť zmenkou ale aj ručiteľom a to buď vtedy, ak podnikateľ či živnostník podniká menej ako 12 mesiacov alebo ak má hrubý ročný príjem nižší ako 10.000 €. Výhodou je, že je možné mať aj nedoplatok voči štátu do 300 € a je možnosť tiež bezplatného odkladu dvoch splátok pôžičky.

Bankové úvery

Bankové úvery pre podnikateľov ponúkajú tak väčšie banky, ako napríklad Slovenská sporiteľňa, ČSOB alebo VÚB, ako aj menšie banky ako sú Prima banka alebo OTP banka. Ručenie ručiteľom sa využíva tiež pri podnikaní kratšom ako 1 rok alebo pri nedostatočnej výške príjmu. Môže ísť buď o bežné spotrebné podnikateľské pôžičky, prípadne o špeciálne úvery určené pre určité druhy samostatných profesií, ako sú napríklad zdravotnícke profesie, notárske profesie alebo advokátske profesie.

Pôžičky pre verejnosť a ručenie ručiteľom

Ručenie ručiteľom sa využíva aj pri bežných úveroch a pôžičkách určených pre fyzické osoby. Najčastejšie ide napríklad o mamičky na materskej dovolenke, dôchodcov, ľudí s prácou na dobu určitú alebo na dohodu, prípadne aj o nezamestnaných. To, či úver dostanete, záleží na konkrétnej ponuke každej banky alebo nebankovky a tiež od bonity ručiteľa. Najčastejšie sa týmto spôsobom požičiavajú bežné spotrebné alebo spotrebiteľské úvery so strednou dobou splatnosti.

Bankové spotrebné úvery

Viaceré banky u nás ponúkajú možnosť požičať si menšie aj väčšie spotrebné pôžičky s ručiteľom. Obvykle sa takto poskytujú úvery vo výške od 500 € do 20.000 € a tieto možnosti využívajú práve ľudia s nedostatočnou výškou príjmu ako napríklad dôchodcovia alebo ženy na MD. Ručiteľ alebo spoludlžník sa využíva aj pri niektorých väčších spotrebných úveroch od 20.000 € vyššie a to aj pre ľudí s trvalým príjmom, najmä vtedy, ak nemajú dostatočnú výšku príjmu na získanie úveru. V tomto prípade sa požičiava s ručiteľom alebo spoludlžníkom aj v prípadoch, kedy nie je možné ručenie napríklad nehnuteľnosťou.

Nebankové spotrebiteľské pôžičky

Pri nebankových pôžičkách využíva ručenie napríklad už spomenutý Profi Credit a to pri klasickom spotrebiteľskom úvere od 300 € do 3.000 €. Táto pôžička je bezúčelová a má strednú dobu splatnosti od 18 do 42 mesiacov. Na vybavenie je potrebné mať trvalý príjem v určitej výške a vtedy, ak nie je tento príjem alebo ak nie je dostatočne vysoký, nastupuje ručiteľ. Ten musí podobne ako žiadateľ predložiť občiansky preukaz a dokladovať výšku svojho príjmu aspoň za posledné 3 mesiace. Ručiť sa takto dá dôchodcom aj mamičkám na materskej dovolenke alebo zamestnancom.

Spotrebiteľské úvery ponúka napríklad aj Cofidis a to od 200 € do 5.000 € s dobou splatnosti od 1 do 41 mesiacov, ktorá sa dá flexibilne zvoliť podľa výšky úveru ako aj výšky príjmu klienta tak, aby mesačná splátka nebola príliš vysoká vzhľadom k finančným možnostiam. Obvykle sú tieto úvery bez nutnosti spoludlžníka alebo ručiteľa, ale napríklad ak ste dôchodca alebo žena na MD, tak je možné uviesť ručiteľa s dostatočnou bonitou a príjmom, ktorý môže pomôcť úver získať v potrebnej výške. V prípade ručenia sa spisuje aj zmluva o pôžičke s ručiteľom alebo spoludlžníkoch, tak ako v prípade iných podobných úverov.

Poskytovateľ a druh úveruSuma odSuma doSplatnosť odSplatnosť do
Fond na podporu vzdelávania - pôžička pre študentov50050005 rokov10 rokov
Slovenská sporiteľňa - pre vysokoškolákov100085001 rok9 rokov
UniCredit Bank - študentský úver650100001 rok5 rokov
Profi Credit - pre podnikateľov a živnostníkov1000400024 mesiacov48 mesiacov
Profi Credit - pre mamičky na MD a dôchodcov300300018 mesiacov42 mesiacov
Cofidis - pre ženy na dôchodcov a seniorov20050001 mesiac41 mesiacov

Údaje boli naposledy aktualizované 13.10.2015

Výhody:

  • Vďaka ručiteľovi je možné získať bankové aj nebankové pôžičky pre ľudí, ktorí by vzhľadom napríklad na nízky príjem alebo bonitu nemali k týmto úverom prístup
  • Ak si požičiavate ako začínajúci živnostníkov alebo podnikateľ, máte vďaka ručeniu ručiteľom prístup aj k úverovým prostriedkom hneď na začiatok podnikania
  • Spotrebiteľský úver alebo spotrebný úver je pri ručení s bonitným ručiteľom dostupný aj pre nezamestnaných, ženy na MD alebo aj pre dôchodcov

Nevýhody:

  • S ručiteľom je ponuka úverov obmedzenejšia ako bez ručenia a to platí tak o bankových úveroch ako aj nebankových pôžičkách
  • Ručiteľ musí byť len osoba, ktorá má dostatočnú výšku príjmu, vie ho preukázať, nemá problém s registrami dlhov a je dostatočne bonitná
  • Týmto spôsobom sa požičiavajú najčastejšie stredne veľké úvery, takže ak potrebujete napríklad väčší úver nad 30.000 €, obvykle musíte ručiť len nehnuteľnosťou

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

redakcia

Expert na pôžičky všetkého druhu. Vyznám sa vo financiách a rád vám poradím. Stačí sa spýtať v komentároch.

Jeden komentár

  1. Dobrý deň. Chela by som sa spítať či je možne dostať úver z ručitelom zo SLSP ked je žiadateľ o úver PN.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *