Refinancovanie hypotéky

Prefinancovanie hypotéky je čoraz aktuálnejšia téma a to najmä preto, že vďaka klesajúcim úrokom ponúkajú banky na Slovensku čoraz zaujímavejšie podmienky pre klientov. Niektoré volia refinancovanie hypotéky v tej istej banke, iní sa zaujímajú o prenesenie hypotekárneho úveru do inej banky za lepšími podmienkami. Na tento účel má viacero bankových domov zriadenú špeciálny refinančný hypoúver, ktorého cieľom je ponúknuť novému klientovi výhodnejšie podmienky ako boli v jeho starej banke.

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

Benefitom môže byť , že refinancovanie hypotéky je možné bez nového dokladovania príjmu alebo bez nového znaleckého posudku a ide teda o administratívne menej náročnú procedúru. Na druhú stranu, ak má niekto príliš dlhú fixáciu pôvodného úroku a rozhodne sa predčasne vyplatiť starý hypoúver a nahradiť ho novým, musí rátať aj so sankčnými poplatkami za predčasné vyplatenie, ktoré si väčšina bánk účtuje. No prefinancovanie hypotekárneho úveru prináša aj bonusy, napríklad možnosť jeho navýšenia.

Navýšenie hypotéky

Okrem prefinancovania hypoúveru je možné aj navýšenie hypotekárneho úveru v novej banke oproti výške starého hypoúveru. To v praxi znamená, že ak to dovolí výška príjmu žiadateľa a hodnota zakladanej nehnuteľnosti, je možné získať aj hypotéku vyššiu ako je suma potrebná na splatenie predošlého úveru a zvyšok peňazí sa dá použiť na splatenie iných pôžičiek alebo úverov, či už bankového typu, nebankového typu alebo na vyplatenie úverov z leasingových spoločností.

Takéto navýšenie je možné ale samozrejme len v prípade, že to daná banka umožňuje a zároveň v prípade, že je možné použiť časť nového hypoúveru na takéto účely, prípadne ak je možné použiť časť hypotéky na refinancovanie aj bezúčelovo. Zmyslom takéhoto navýšenia je získať lepší úrok, ktorý hypoúver poskytuje a vyplatiť tak dlhy s vyšším úročením. V tomto prípade ale tiež pozor na rôzne poplatky spojené s predčasným vyplatením týchto starých úverov.

Ako prebieha prenos hypotéky do inej banky?

Aby ste mohli preniesť hypotéku do inej banky, musí na to dať pôvodná banka súhlas. Väčšinou to býva spojené aj s poplatkom, prípadne poplatkom za výpočet istiny starej hypotéky, ktorú je treba splatiť. Prenesenie bez sankčného poplatku je možné až po skončení fixácie hypotéky, ale samozrejme na prenos treba myslieť už v období niekoľko mesiacov pred tým. Ak nie ste viazaný pevnou fixáciou, môžete si preniesť hypotéku do inej banky prakticky hockedy.

Zároveň s riešením ukončenia úverového vzťahu v starej banke treba riešiť aj ponuky nových bánk. Dôležité je porovnanie hypoték na refinancovanie z komplexného pohľadu, čiže nielen z hľadiska úroku, ale aj iných nefinančných podmienok, ako napríklad možnosť predčasného splatenia alebo mimoriadnych splátok. Ak je to nutné, musíte si vybaviť aj nový znalecký posudok. Niektoré banky to však nevyžadujú a uspokoja sa so starým a podobne aj so starým dokladovaním výšky príjmu, takže v týchto prípadoch je možné získať refinančnú hypotéku aj bez preukazovania príjmu nanovo.

Refinancovanie hypotéky – porovnanie produktov

Viacero bánk na našom finančnom trhu ponúka špeciálne hypotekárne úvery, ktoré sú určené na refinancovanie a prenesenie pôvodných hypoték. Zmyslom týchto špecifických hypoúverov je ponúknuť novému nádejnému klientovi oveľa lepšie podmienky a to či už finančné alebo nefinančné. Z finančných dominuje najmä zvýhodnená úroková sadzba na prvé obdobie splácania, z nefinančných je to napríklad predĺžená splatnosť novej hypotéky z dôvodu nižšej mesačnej splátky alebo možnosť mimoriadnych splátok bez poplatku.

SLSP – Slovenská sporiteľňa

Ak si chcete preniesť hypotéku so Slovenskej sporiteľni, naša najväčšia banka ponúka možnosť získať nový hypoúver od 7.000 € až do 200.000 €, samozrejme aj podľa bonity klienta, jeho príjmu a hodnoty nehnuteľnosti. Pokiaľ si budete brať hypotekárny úver len do výšky 70% hodnoty nehnuteľnosti, nie je potrebné preukazovať účel použitia finančných prostriedkov, takže môžete okrem zaplatenia starej hypotéky použiť peniaze aj inak. Doba splatnosti je od 10 do 30 rokov a banka ponúka aj lepší úrok a ušetrenie na poplatkoch.

UniCredit Bank

Na splatenie starej hypotéky je možné použiť aj hypoúver Invest z UniCredit Bank. Táto hypotéka je dostupná každému žiadateľovi s príjmom nad 280 € v čistom a po splnení ďalších podmienok, pričom požičať sa dá od 3.300 € až do 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti a doba splatnosti hypotéky môže byť na 1 až 30 rokov. ak výška hypoúveru nepresahuje 80% pomeru hodnoty úveru k hodnote nehnuteľnosti, je možné až 40% z hypotéky použiť na refinancovanie aj iných úverov, napríklad spotrebných alebo iné náklady za domácnosť.

VÚB

Špeciálny refinančný hypoúver určený na prefinancovanie starej hypotéky ponúka aj VÚB banka. Na vybavenie tohto úveru potrebujete občiansky preukaz a druhý doklad totožnosti, pôvodnú úverovú zmluvu a znalecký posudok na nehnuteľnosť, ktorá bude predmetom založenia. Požičať sa dá od 6.600 € až do 500.000 € a so splatnosťou na 1 až 30 rokov podľa možností klienta a na základe mesačnej splátky. Fixácia úroku môže byť na 1, 3, 5 alebo až 10 rokov. Ročne je možné zároveň bezplatne splatiť až 20% z výšky hypoúveru.

ČSOB

Refinančnú hypotéku ponúka aj ČSOB, ktorá má špeciálny produkt vyhradený práve na prefinancovanie starých hypotekárnych úverov a iných pôžičiek. Tento refinančný hypoúver na prefinancovanie je možné získať od 4.500 € do 500.000 € a s dobou splácania na 4 až 30 rokov, pričom aj v tomto prípade môže byť fixácia úrokovej sadzby 3, 5 alebo 10 rokov. Výhodou je, že hypotéku je možné použiť aj na splatenie úverov z leasingových spoločností alebo nebankoviek a nie je nutné na vybavenie mať aktuálny znalecký posudok.

mBank

Zbaviť sa svojej starej hypotéky a prefinancovať ju je možné aj cez mBank a to cez refinančnú hypotéku s vybavením a poskytnutím bez poplatku. Výška úveru môže byť až do 100% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, ročne je možné vložiť mimoriadne splátky až do 20% výšky hypoúveru a s poistením je možné si znížiť nízky úrok na ešte nižšiu hodnotu. Minimálna výška úveru je 7.000 €, maximálna až 500.000 €, avšak samozrejme na základe bonity je schválená konkrétna výška hypotéky. Splatnosť úveru je na 1 až 40 rokov. Ak požiadate o hypotéku do 50% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, ale najviac do 130.000 €, môžete refinancovať aj bez dokladovania príjmu.

OTP Banka

Ak chcete prefinancovať svoj starý hypotekárny úver, môžete to skúsiť aj v OTP Banke. Tá ponúka možnosť cez svoj OTP Refinanc úver získať úver od 700 € až do 90% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, pričom maximálna výška nie je obmedzená a je limitovaná len bonitou klienta a jeho možnosťami na splácanie hypotéky. Lehota splatnosti je 1 až 30 rokov s fixáciou na 3, 5 alebo 10 rokov. Refinancovanie je možné aj bez dokladovania príjmu a bez nákladov za vypracovanie nového znaleckého posudku.

Prima Banka

Na prenesenie hypotéke a jej prefinancovanie má špeciálnu ponuku aj Prima Banka. Tá umožňuje získať zvýhodnené úročenie a hypoúver bez poplatku za poskytnutie už od 5.000 €, pričom na vybavenie nie je nutné mať nové doklady a banke stačí pôvodná úverová zmluva ako aj pôvodný znalecký posudok. Splatnosť hypotéky je na rozdiel od bežného úveru predĺžená, minimálne sa dá splácať 11 a najviac 40 rokov s možnosťou fixácie úroku na 3 alebo 5 rokov. Prefinancovať sa dá hypotéka až do 300.000 €.

Tatra Banka

Ak chcete získať hypotekárny úver z Tatra Banky, môžete tak spraviť v prípade, ak máte nad 18 rokov a pravidelný príjem aspoň 350 € v čistom, samozrejme aj v prípade splnenia ďalších podmienok na bonitu. Minimálne sa dá požičať 10.000 €, najviac 750.000 € a doba splatnosti je od 4 do 30 rokov. Úver je možné získať až do výšky 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti, ale napríklad je možné si cez novú hypotéku prefinancovať aj časť iných úverov. Fixácia hypotéky môže byť na 1, 2, 3, 5, 7 rokov alebo aj celú splatnosť úveru.

Sberbank

Sberbank patrí u nás medzi menšie banky, ktoré ale ponúkajú v rámci hypoték kompletné portfólio finančných produktov. Na prefinancovanie úverov a hypoték slúži mojaRefinančnáhypotéka, ktorá sa dá požičať od 3.500 € až 250.000 €, respektíve do 90% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a so splatnosťou hypotéky od 4 až do 30 rokov. Fixácia úrokovej sadzby môže byť na 1, 3 alebo 5 rokov a úver je možné vybaviť aj bez dokladovania príjmu. Banka akceptuje aj pôvodný znalecký posudok vyhotovený po roku 2004 a bez dodatočného poplatku je aj možnosť mimoriadnych splátok ročne až vo výške 20% zostatku.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť od (rokov)Splatnosť do (rokov)
SLSP70002000001030
mBank7000500000140
ČSOB4500500000430
VÚB6600500000130
Tatra banka10000750000430
UniCredit Bank3300-130
OTP banka700-130
Sberbank3500250000430
Prima Banka50003000001140

Údaje boli naposledy aktualizované 16.10.2015

Výhody:

  • Samotné prenesenie hypotéky do konkurenčnej banky je výhodné už len z dôvodu obvykle získania lepších úrokových podmienok a finančnej úspory
  • V prípade refinancovania ponúkajú viaceré banky aj možnosť získať vyššiu hypotéku ako pôvodný úver a tak je možné použiť tieto peniaze na iné účely
  • Pri refinancovaní hypotéky sa dá do jednej novej hypotéky spojiť okrem tej starej aj množstvo iných menších úverov a tak ušetriť na výške mesačnej splátky

Nevýhody:

  • Ak sa rozhodnete pre refinancovanie hypotéky počas fixácie, obvykle je potrebné zaplatiť sankčný poplatok starej banke za predčasné splatenie úveru
  • Refinancovanie hypotéky pre mladých s podporou štátu počas obdobia prvých 5 rokov je nevýhodné, pretože treba zaplatiť poplatok za predčasné splatenie
  • Viacero bánk vyžaduje aj iné poplatky, napríklad za súhlas s prenosom záložného práva na inú banku a nové banky môžu vyžadovať zas nový znalecký posudok

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

redakcia

Expert na pôžičky všetkého druhu. Vyznám sa vo financiách a rád vám poradím. Stačí sa spýtať v komentároch.

3 x komentované “Refinancovanie hypotéky

  1. Dobry den potrebovala bi som radu mam hypoteku na rod .dom a chcela bi som si ho preniest na byt mam 1 spotrebny uver mesacne splatky uhradzam pravidelne mozno sem tam z nejakym omeškani ale neprislo mi niake upozornenie nemam ani ziadnych exekutorov mozte mi poradit ako ppstupovat a čo potrebujem na prenes hypoteky z rod. Domu na byt dakujem

  2. Dobrý večer prajem prosím vás súrne by som potrebovala úver refinancny na splatenie starých úverov v nebankovkách a potrebovala by som aj nejaké peniaze navyše. Vedeli by ste mi prosím vás pomôcť. Veľmi pekne vám ďakujem.

  3. dobry den ,mal by som zaujem o uver ,ale mam zaznam v registri ,ci mam sancu vybavit uver ked budem rucit nehnutelnostou mozno cec nebankovku viete mi poradit dakujem za odpoved

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *