Úvery na bývanie

Pôžička na bývanie je spotrebný úver, ktorý ponúkajú prevažne banky, ale aj niektoré nebankovky, ktorý je určený primárne na menšie rekonštrukcie, modernizácie alebo zariadenie domácnosti. Úver na bývanie sa používa na rekonštrukciu bytov, domov a iných nehnuteľností na bývanie, prípadne na zariadenie domácnosti alebo iné výdavky spojené s prefinancovaním modernizácie a úprav domácnosti. Môže byť vo forme bežného úveru, prípadne niekde aj ako mladomanželská pôžička na bývanie.

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

Najvýhodnejšie úvery na bývanie z pohľadu úročenia sú v bankách, ale ak z rôznych dôvodov banka odmietne žiadateľa, skúsiť sa to dá aj v nebankových subjektoch. Ak chcete nájsť najlepší a najlacnejší úver v tomto prostredí, musíte venovať viac času hľadaniu, pretože ponuky sú naozaj veľmi rozmanité. A ako získať tie najlepšie úvery na bývanie? Základom je aj v prípade bankových pôžičiek porovnanie, pričom orientačne sa dá vypočítať úver na bývanie cez webstránky bánk, kde je online kalkulačka.

Bankové úvery na bývanie

Najlepšie pôžičky a úvery na bývanie z hľadiska finančných parametrov ponúkajú najmä banky a to vo forme spotrebných úverov. Tie sú dostupné tak pre bežných žiadateľov, čiže verejnosť, ako aj pre dôchodcov alebo podnikateľov v prípade splnenia podmienok na bonitu a príjem. Aj pre mladých je najvýhodnejší úver vo forme bankového úveru, pričom nezabudnite na porovnanie nielen úrokov ale aj nefinančných parametrov, ako napríklad možnosti na predčasné splatenie.

Poštová banka

Od Poštovej banky je možné si požičať na rekonštrukciu, ale aj na bývanie a vyplatenie úveru z inej banky výhodnú Dobrú pôžičku. Ide o spotrebný úver od 300 do 30.000 € bez nutnosti zakladať nehnuteľnosť, ktorý sa dá splácať 1 až 9 rokov. Pôžička je bez poplatku za poskytnutie, nemusíte dokladovať presné použitie finančných prostriedkov a nie je potrebný ručiteľ ani spolužiadateľ. Ak ste zamestnaný v SR a čerpáte účet na úver v banke, nie je potrebné ani dokladovanie príjmu.

VÚB

Pôžička na bývanie pre mladých ako aj pre iných klientov je k dispozícii vo forme spotrebného úveru aj vo VÚB. Výhodou je prefinancovanie nákladov spojených s bývaním a domácnosťou aj bez nutnosti založiť nehnuteľnosť, pričom požičať sa dá od 1.000 € až do 25.000 €, takže flexibilita zvolenia sumy je veľmi veľká. Doba splácania je podobne ako pri iných spotrebných úveroch v banke možná od 13 do 108 mesiacov a úver je určený pre klientov od 18 do 68 rokov.

V prípade, ak už klient čerpal hypotéku z VÚB, získa lepšie podmienky, podobne ako aj v prípade, ak bude cez tento úver financovať plynofikáciu cez spoločnosť SPP. Pri použití flexipôžičky na plynofikáciu všeobecne získa klient jednorázovú odmenu vo výške 100 € a tiež 100% zľavu z poplatku za poskytnutie úveru. Úver sa spláca pravidelnými mesačnými splátkami rovnakými počas celej doby splatnosti a je k nemu možné dojednať aj poistenie.

Tatra banka

Na bývanie ale napríklad aj na čokoľvek iné sa dá požičať z Tatra banky spotrebný úver so zrýchleným splácaním. Ak ste klientom banky minimálne 6 mesiacov alebo máte príjem zo zamestnania, nepotrebujete žiaden doklad o príjme na vybavenie úveru, podobne ako nemusíte dokladovať ani použitie finančných prostriedkov poskytnutých bankou. Táto pôžička sa dá získať od 500 € do 25.000 €, doba splácania je možná na 12 až 108 mesiacov.

Pôžička sa spláca rovnakými mesačnými splátkami, ale je možné vložiť aj extra splátku až do výšky trojnásobku bežnej mesačnej splátky a to aj každý mesiac. Na získanie pôžičky nie je treba spoludlžník, ručiteľ a samozrejme ani založenie nehnuteľnosti, čo je výhoda oproti hypotekárnym úverom. Banka navyše garantuje úrokovú sadzbu a o spotrebný úver môžu požiadať nielen bežní zamestnanci s trvalým pracovným pomerom, ale aj podnikatelia, SZČO, živnostníci a dôchodcovia.

ČSOB

ČSOB banka má v ponuke tiež špeciálny úver na bývanie a to vo forme klasického spotrebného úveru so všetkými výhodami tohto typu pôžičky. Znamená to, že na vybavenie nie je treba ručenie nehnuteľnosťou ani ručiteľ alebo spoludlžník, samozrejme v prípade dostatočnej bonity žiadateľa a o úver je možné požiadať bez zbytočného dokladovania či už na pobočke, alebo v prípade klientov banky priamo cez internet banking. Klienti pritom môžu získať aj výhodnejšie podmienky.

Najmenej sa dá požičať týmto spôsobom od 4.000 €, najviac do 25.000 €, samozrejme podľa bonity a príjmu klienta. Doba splatnosti je tiež flexibilná, pretože úver môžete splatiť za rok, ale napríklad aj za 9 rokov, čo zníži radikálne výšku mesačnej splátky. Pôžičku je možné použiť na rekonštrukciu, zariadenie a modernizáciu bytu alebo rodinného domu, pričom na dokladovanie použitia finančných prostriedkov máte až 6 mesiacov. 1000 € je možné použiť aj bez dokladovania na čokoľvek.

SLSP – Slovenská sporiteľňa

Na rekonštrukciu ale napríklad aj na vyplatenie úveru z inej banky je možné použiť tiež spotrebný úver na čokoľvek SLSP. Tento úver je možné získať teda aj bez dokladovania účelu použitia peňazí z pôžičky, samozrejme aj bez ručiteľa v prípade dostatočného príjmu a bonity žiadateľa a bez iného zabezpečenia, napríklad ručenia nehnuteľnosťou. Minimálna výška pôžičky je 300 €, najviac sa dá požičať až do 30.000 €, v závislosti od výšky príjmu klienta.

Počas celej doby splatnosti je výška úroku nemenná, úver je bez poplatkov či už za predčasné splatenie alebo za spracovanie, je tu ale možnosť predčasného splatenia aj mimoriadnych splátok. Banka vie výjsť klientovi v ústrety v prípade zmeny výšky splátky alebo splatnosti úveru aj počas splácania, bežná splatnosť pôžičky je na 1 až 9 rokov. Po podpise úverovej zmluvy banka garantuje okamžité poskytnutie úveru bezhotovostne priamo na bankový účet žiadateľa.

PSS – Prvá stavebná sporiteľňa

Úver na bývanie s doživotne garantovanou splátkou počas celej doby splácania ponúka aj Prvá stavebná sporiteľňa. Ide o úver určený na zariadenie domácnosti ale aj rekonštrukciu nehnuteľnosti a poskytuje sa jednoducho a rýchlo s minimom dokladovania. Úverový limit je od 1.500 € do 7.000 € a splácanie je možné na 5 až 7 rokov. Výhodou je, že sa dá získať aj bez predkladania faktúr a bločkov. O túto pôžičku sa dá požiadať osobne na pobočke PSS alebo aj online cez ich web.

Nebankové úvery na bývanie

Na rozdiel od bánk, nebanková pôžička na bývanie je dostupnejšia s jemnejšími podmienkami na získanie, pretože nebankové spoločnosti obvykle nie sú tak prísne napríklad na bonitu alebo finančnú históriu. V tomto prípade ide tiež o spotrebiteľské pôžičky, takže je potrebné mať napríklad trvalý príjem a dostatočnú bonitu, ale viacero nebankoviek vie nájsť riešenie aj pre klientov s nižším príjmom. Na rozdiel od iných nebankových pôžičiek ale spravidla nie je možné získať pôžičky na bývanie bez registra.

Cetelem

Nebankový úver na bývanie ponúka napríklad známa nebankovka Cetelem. V tomto prípade ide konkrétne o pôžičku na rekonštrukciu a bývanie, ktorá je určená na prestavbu, modernizáciu alebo rekonštrukciu bytu, domu či domácnosti. Zaplatiť sa ňou dajú napríklad plastové okná, nová strecha, zateplenie, nové bytové jadro, prípadne aj úprava záhrady alebo nový nábytok a zariadenie do bytu. Požičať sa dá podľa bonity suma od 2.000 € do 34.000 €.

Požiadať o pôžičku je možné jednoducho online cez webovú stránku a posúdenie žiadosti je expresne rýchle zvyčajne do niekoľko minút až hodiny. Online kalkulačka pre tento úver na bývanie vypočíta už pri podaní žiadosti výšku mesačnej splátky a poskytnutie úveru, mimoriadna splátka alebo predčasné splatenie sú bez poplatkov. Doba splatnosti je od 6 do 84 mesiacov. Vďaka flexibilite a prispôsobivosti úveru je možné aj počas splácania napríklad odložiť splátku alebo navýšiť úver.

Home Credit

Ako pôžičku na bývanie ponúka nebankový spoločnosť Home Credit pôžičku na rekonštrukciu a to s garantovaným maximálnym úrokom. Požičať sa dá výhodne už od 400 € až do 6.000 €, pričom spôsob výberu peňazí aj spôsob splácania sa dá nastaviť individuálne a flexibilne podľa potrieb každého zákazníka. Pôžičku je možné získať prostredníctvom online žiadosti na webstránke nebankovky, cez telefón alebo aj osobným požiadaním na pobočke.

Splatnosť úveru je 36 až 84 mesiacov a to v závislosti od výšky úveru, čiže platí, že čím viac si požičiate, tým dlhšia môže byť splatnosť úveru. K úveru je možné dojednať poistenie výdavkov, za každých 12 mesiacov trvania zmluvy má klient nárok na odloženie jednej splátky v prípade potreby za poplatok a pôžičku je možné do mesiaca zadarmo vrátiť. Bez poplatku je vybavenie pôžičky, vedenie úveru a taktiež aj prípadné predčasné splatenie úveru pred dátumom splatnosti.

Slovenská požičovňa

Na bývanie sa dá požičať aj úver od Slovenskej požičovne, čo je známy nebankový subjekt zastúpený pobočkami po celom Slovensku. Produkt, ktorý sa tiež volal aj Hypomínus, je pôžička na bývanie dostupná od 5.000 € až do 20.000 € a ide o špeciálny úver určený na rekonštrukciu domu alebo bytu, prípadne na modernizáciu domácnosti a kúpu nábytku či iného vybavenia. Výhodou je, že úver je dostupný bez založenia nehnuteľnosti a dá sa vybaviť aj online.

Hoci ide o účelovú pôžičku určenú na prefinancovanie modernizácie a rekonštrukcie bývania, nie je potrebné dokladovať žiadne bločky alebo faktúry. Splácanie je flexibilne možné zvoliť na 1 až 10 rokov. Na získanie je potrebné mať dva doklady totožnosti a trvalý príjem, ktorý je potrebné preukázať. To, aké konkrétne doklady budete potrebovať, závisí od toho, či ste zamestnanec, dôchodca, SZČO alebo podnikateľ. S vybavením úveru pomôže žiadateľovi priamo už pracovník nebankovej spoločnosti.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť odSplatnosť do
Poštová banka300300001 rok9 rokov
VÚB10002500013 mesiacov108 mesiacov
Tatra banka5002500012 mesiacov108 mesiacov
ČSOB4000250001 rok9 rokov
Slovenská sporiteľňa300300001 rok9 rokov
Prvá stavebná sporiteľňa150070005 rokov7 rokov
Home Credit400600036 mesiacov84 mesiacov
Slovenská požičovňa5000200001 rok10 rokov
Cetelem2000340006 mesiacov84 mesiacov

Údaje boli naposledy aktualizované 16.10.2015

Výhody:

  • Pôžičky a úver na bývanie je možné získať aj bez založenia nehnuteľnosti a sú dostupné aj pre mladých s nižšou bonitou, ale trvalým pravidelným príjmom
  • Ak si požičiavate v banke, kde máte bežný účet, na ktorý vám chodí pravidelne výplata, je možné získať tento úver na bývanie aj bez dokladovania príjmu
  • Podmienky najmä v banke sú veľmi výhodné a to či už z hľadiska úrokovo a výšky úrokovej sadzby, tak aj z hľadiska splatnosti a nefinančných parametrov

Nevýhody:

  • Najlacnejší úver je v banke, čo v praxi znamená, že ak vám banka odmietne požičať z rôznych dôvodov, ostanú vám už len drahšie nebankové úvery na bývanie
  • Porovnanie je v prípade nebankoviek veľmi dôležité, pretože ak zoberiete hneď prvú ponuku, môžete naraziť na nevýhodný úrok a pôžičku aj viacnásobne preplatíte
  • Pre živnostníkov a pre mladých s nízkym príjmom môže byť v niektorých bankách problém získať úver a bude potrebný ručiteľ alebo spolužiadateľ

Chcem rýchlu pôžičku IHNEĎ

redakcia

Expert na pôžičky všetkého druhu. Vyznám sa vo financiách a rád vám poradím. Stačí sa spýtať v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *